Sağlık

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Belde beş adet omurga kemiği vardır. Bu kemiler arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunmaktadır. Disk özel bir bağ dokusu organı olup, omurganın dayanıklılığına, harektliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklinde olan darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet etmektedir.

Bel fıtığı, belde bulunan omur kemikleri arasında olan ve bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın daha ileri boyutları ise; bacağa giden siyatik sinirini sıkıştırır, bu durum daha çok ve orta yaşlı hastalarda görülmektedir. İleri yaşlarda da bel kireçlenmesi ile birlikte görülmektedir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?Hamilelikte bel fıtığı:

Bel fıtığında; diskin fıtıklaşmasına neden olacak olan etkenlerin başında, buraya binen yükün miktarının geldiği belirtilmektedir. Aşırı kilo ve gebelik gibi vücut ağırlığının artması ile diskler dengeli bir şekilde bu ağırlığı bacaklara naklederler. Ani bir hareketle bu dengede bozulma olursa, diskin bir kısmına fazla bir yük biner ve orada fıtıklaşma olur.

Gebelikte alınan aşırı kilo fıtık keselerinde veya fıtık öncüsü bel lezyonlarında artışa neden olur. Bu durum da bel bölgesinde ağrı ve ayağa vuran siyatik ağrılarına neden olmaktadır. Gebelerde bel fıtığının diğer bir sebebi ise progestoron hormonunun eklemlerde yaptığı esneme ve yumuşamadır. Bu durum bel ağrılarının artması ve bel fıtığı oluşmasına yardımcı olmaktadır. Gebelerde bel fıtığı doktor kontrolünün altında uygun fizik tedavi, ilaç kullanımı, yatak istirahatı ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Nadiren cerrahi yöntemlerinin uygulanması gerekebilmektedir. Bu hastaların sezaryen ile doğum yapmalı tercih edilmektedir.

Yaşlılarda bel fıtığı:

Yaşlılarda bulunan bel fıtığının teşhisi ve tedavisinde bazı özelikleri gözden kaçırmamak gerekmektedir. Muayene esnasında bacakları düz kaldırma teşhisi, gençlerdeki kadar belirgin bulgu vermeyebilmektedir. Omurgadaki kireçlenmeler ve disklerdeki dejenerasyon belin biyomekaniğini bozmuştur. Bu hastalarda kanal daralmış olduğundan bir miktar yürüdükten sonra kendisini oturmak zorunda bırakan, bacak ağrısı, uyuşma ve karıncalanma şeklinde şikayetler görülmektedir.

Yaşlılarda kalp damar sistemi veya diğer sistemleri tutan ek patolojiler bulunabileceğinden yaşlılarda cerrahi tedaviye karar verilirken daha titiz davranılması gerekmektedir. Şayet cerrahi uygulama yapılması gerekiyorsa, öncelikle genel anestezi altında hastayı tamamen uyutarak yapılıp yapılmayacağı ortaya konmalıdır. Hastanın genel anestezi alması sakıncalı ise; spinal anestezi dediğimiz, bel kısmından aşağısı tamamen uyuşturularak hasta uyanık iken operasyona alınır ve hiçbir ağrı hissettirilmeden ameliyat gerçekleştirilmektedir. Hastada bel fıtığı ile birlikte omurilik kanalı da dar ise, cerrahi müdahale esnasında dar olan bu kanal genişletilebilir ve ileriki yıllarda hastada ortaya çıkabilecek bir takım olumsuz gelişmelerinde önüne geçmiş olunur.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri:

En önemli belirtisi bel ve bacak ağrısıdır. Başlangıçta belde olan ağrı daha sonra bacağa yayılmaktadır. Ağrı genellikle tek taraflı olmakla birlikte taraf değiştirebilir yâda iki taraflı da olabilmektedir. Bel fıtığı olan hastalar bazen sadece bacak arısı şikâyeti ile gelmektedir. Bacakta uyuşma güç kaybı da görülebilmektedir. Hasta daha önce yaptığı hareketleri yapmakta zorlanarak, hareket kabiliyeti kısıtlanmakta ve yürürken topallama görülmektedir. Hastalığın daha ilerlemiş ve şiddetli şekillerinde ise cinsel bozukluklar, idrar ve büyük abdesti yaparken zorlanma yâda idrar tutamama ve bacaklarda felç olma durumu oluşarak bacağın hissetmesi azalabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı