BüyüteçNet

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?

Evleri, yuvaya çeviren, varlıklarıyla mutluluk ve huzur veren bebeklerin gelişimleri oldukça önemlidir. Doğumdan sonraki ilk 2 ayda bebek gelişimi hakkındaki tüm bilgileri sizler için bir araya getirdik. Unutmayın ki; bebeklik dönemlerindeki tüm davranışlar ve gelişimler ileri ki dönemlerde yansıyacaktır. Bu dönemler bebeklerin hem kişisel hem de bedensel gelişimlerini başlatacakları evre olacaktır. 2 aylık dönemden yani kırkının çıktığı zamandan itibaren 3 yaşına kadar geçen her saniye bebeklerin tüm kişisel, karakter ve benlik duygularını belirliyor. Beslenmesi, uykusu ve sizlerin davranışları onları hayata hazırlamada ana etkendir ve dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

2 Aylık Bebeğin Gelişimi

2 aylık bebeklerde bedensel olarak birçok farklı değişim meydana geliyor. Oturma, boynunu sabit tutma ve elleriyle tutabilme yeteneklerinin kazanılması gözlemleniyor. Çevresini araştırmaya başlama ve hareketli nesnelere tepki verme gibi refleksleri oluşur. 2 aylık süreçlerde bebek gelişimleri her bebekte aynı olmamakla birlikte telaş etmeyi gerektirecek bir durum da yoktur. Bazı bebeklerde erken gelişim süreçleri gözlemlenirken bazı bebeklerde daha geç gelişim süreçleri tamamlanmaktadır. Bu dönemlerde yani iki aylık süreçlerde iki önemli noktaya dikkat edilmelidir. Bedensel gelişim ve zihinsel gelişim… Bedensel gelişim beslenme ile alakalıdır. Zihinsel gelişim ise anne babanın davranışları ile ortamın etkileriyle alakalıdır.

2 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Doğumdan başlayarak ilk altı aylık dönemde anne sütü son derece önemlidir. Bebeğin fiziksel gelişimi için gerekli olan her şeyi tek başına karşılayan anne sütü, herhangi bir rahatsızlık durumu söz konusu değilse, anne sütünün kesilmemesi ve düzenli olarak devam ettirilmesi gerekir. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki meme emmek; sadece bebeğin karnını doyurmaz, onu sakinleştirir ve rahatlatır.

6 aylık dönem sonunda ise uzman kontrolünde bebeğin nasıl besleneceğine kara verilebilir. Genellikle besin takviyeleri, mamalar, devam sütleri, süt ve yoğurt ağırlıklı bir beslenme programı önerilebilir. Her bebek için farklı beslenme programları uygulanacak ve onların sağlıklı gelişimleri için tüm programlar eksiksiz şekilde uygulanacaktır.

2 Ayık Bebek Neler Yapar?

Kısa süre önce tanıştıkları dünyayı anlamlandırma süreçleri bu yaşlarda başlayacaktır. Etrafı tanıma, eşyaları tanıma, gördüğü tüm nesnelere anlam vermeye çalışma iki aylık dönemde başlar. Etrafındaki tüm yaşananlardan haberdar olan iki aylık bebekler, bu yaşananlara tepki de vermeye başlarlar. Annelerinin sevmesi, ilgilenmesi halinde gülerek karşılık verecek bebekler tanımadıkları birinin sevmesi, şirinlikler yapması halinde anlam veremeyecek ve ağlayarak tepki verecektir.

İsteklerinin yerine getirilmesi için tek iletişim yöntemi olan ağlamak, bu dönemde yerini kısa süreli ağlama sesleri çıkarmaya bırakacaktır. İsteği hemen anlaşılacak ve yerine getirilecek olan bebek verdiği tepkiyi hemen kesecektir.

Cisimleri tutmaya başlayan iki aylık bebekler, daha tam kavrama yapamazlar. 2 aylık bebek gelişimi dönemlerinde elleri tanıma, hissetme ve neler yapabileceğini ölçmeye çalışma büyük bir önem taşır. Bebekler bu dönemde elleriyle ilgilenir ve yaptığı hareketleri, yapabileceği hareketleri denemeye çalışır. Bunun için anne, babanın işaret parmakları en iyi deneyimleme yeri oluyor.

2 Aylık Bebeklerde Zihinsel Gelişim

Karakter, duygu durumları, psikolojik yapı ve değişmeyen her türlü kişisel özellik bu dönemlerde belirmeye başlar. Anne karnındayken oluşan bilinç ve zihin yapısı, doğum anından itibaren şekillenir ve dünyaya gelinmesiyle birlikte her saniye oluşmaya devam eder. 2 aylık bebeklerde zihinsel ve duyusal gelişim için oldukça önemli olan nokta ise anne şarkılarıdır. Ona sürekli ninni söyleyebilir, varlığınızla sakinleştirir ve hayatının her döneminde lazım olacak anne şefkatiyle büyütebilirsiniz.

 

Diğer benzer konular

3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ