Genel Kültür

Kadın Hakları Nelerdir ?

Her insanın olduğu gibi yani erkeklerin çocukların dünyada hakları olduğu gibi kadınlarında dünya üzerinde bazı hakları vardır. Kadın hakları nelerdir denince akla birçok kadın hakları gelmektedir. Bunlar aşağıda ki gibi sıralanmıştır. Kadın hakları, kadınların erkeklerle eşit olarak sahip olmuş olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tümüne verilen isimdir. Kadın hakları 19. yüzyılda gelişti ve çok büyük bir önem taşımaya başladı. Dünya üzerinde kadın haklarını savunan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar 19. yüzyıldan sonra gelişmeye başlamışlardır.

Kadınların Hakları Nelerdir?

1- Kadınlara seçme ve seçilme hakkı 19. yüzyıldan sonra verilmiştir.

Reklam Alanı

2- Kadınları korumak için 8 Mart dünya kadınlar günü ilan edilmiştir.

3- Kadınlara iş gücü hakkı verilmiştir. İsteyen kadın istediği işte çalışabilmektedir.

4- Eskiden kadınlar eğitim görememekteydi. Yasalarla birlikte kızların okuması zorunlu hale geldi.

Reklam Alanı

Kısaca açıklamak gerekirse Günümüzdeki uluslararası insan hakları bildirgesinde her insanın eşit olduğu ve özgür olduğu ısrarla vurgulanmıştır. Her insanın haklarına ve ana özgürlüklerine hiçbir ayrım gözetmeksizin fırsat eşitliği alanında sahip olmuş olduğu ve cinsiyete dayalı ayrımcılığın kabul edilemeyeciği açıkça belirtilmiştir.

Yani dünya üzerinde erkeklerin ve çocukların sahip olduğu her hak kadınlar içinde geçerlidir.

Kadın hakları özellikle ülkemizde oldukça önemlidir. Geçmişten günümüze kadınları hor görmeler ve kadın haklarına karşı olumsuz davranışların yüksek olduğu, özellikle kadın cinayetlerinin fazla olduğu ülkemizde oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple kadın hakları oldukça önemlidir, kadın hakları konusunda bir çok  bilgi ve yasa bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında kadınlara en iyi değeri vermeye çalışmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Cok tesekkurler bi arkadasin da dedigi gibi etkinlikten ins 100 alcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı