BüyüteçNet

2018 Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar?

Yeni kimlik ücreti, yeni kimlik kartı ücretleri belli oldu. Nüfus cüzdanı yerine kullanılacak olan yeni kimlik kartı ücretleri açıklandı, bu konu da yeni kimlik kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin ne yapılma gerektiği konuda bilgilendireceğiz.

Şuanda belirlenen açıklamaya göre Online yani İnternet üzerinden alınacak randevu sistemi ile yeni kimlik belgesi alabilirsiniz. Bunun için ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Peki bu yeni kimlik kartını almak için ne yapılması gerekiyor ve en önemli konu ise yeni kimlik kartı ücreti ne kadar?

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Yeni kimlik başvuruları başladığından itibaren ücretleri de hemen açıklandı. Buna göre kanuni bildirim süresi dışında düzenlenecek kimlik kartları ücreti 16 TL olarak belirlenmiştir.

Eğer yeni kimlik kartı almış ve kaybetmiş iseniz yeni kimlik kartı kayıp ücreti ise 32 TL olarak bildirilmiştir.

Evlilik nedeni ile kimlik değişimi, eskiyen kimlik değişimi, yeni doğan bebek eğer vaktinde bildirim yapmadı ise bu üç sebeple kimlik yenileme ücreti ise de 16 TL olarak belirlenmiştir. Fakat yeni doğan bebek zamanında kimlik başvurusu yaparsa kimlik ücreti bulunmamaktadır.

Yeni Kimlik Ücreti Nereye Yatırılacak?

Yeni kimlik alacak vatandaşlarımız kimlik kartı çıkarmak için Nüfus müdürlüklerine başvurdukları zaman hizmet masalarında işlem yaptıkları sırada başvuru türüne göre veznelerde ücret yaptırma işlemi yapacaklardır. Bu sebep ile başvuru öncesi ücret yatırma işlemi yoktur.

Yeni Kimlik Başvuru Randevu Alma

Nüfus cüzdanı yerine yeni çipli kimlik kartı almak için Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce randevu almanızı öneririz. Çünkü randevu ile randevu saatinde giderek, kısa süre içerisinde işleminizi yapabilirsiniz yoksa uzun bekleme süreleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Yeni kimlik kartı çıkarmak isteyen vatandaşlarımız nüfus müdürlüklerine gitmeden önce kullanmış oldukları nüfus cüzdanı ile 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Bu biyometrik fotoğraf normalde fotoğrafçılar da çekildiğimiz fotoğraflardan farklıdır. Bu fotoğrafı çektirmek için fotoğrafçıya gittiğinizde neden fotoğraf çekildiğinizi detaylı bir şekilde belirtmeniz gerekmekte, onlara nasıl çekileceği konusunda bilgilendirme yapılmıştır.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ