Maaşlar

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olan engelli olarak adlandırılan bu rahatsızlık ile devlet tarafından verilen 2022 engelli maaşı ne kadar sorusuna cevap olabilecek makalemizde, 2022 engelli maaşı ne kadar gibi konulara değinecek ve bu maaşı alabilmek için ne gibi şartların gerektiği ve ne kadar süre arayla bu maaş alındığı hakkında bilgi vereceğiz.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı engelli maaşı alabilmesi için vücudunun %40 oranında kusura sahip olması gerekir. Bu orana sahip veya daha fazla orana sahip ise 2022 engelli maaşı alabilir. Fakat engeli bu orandan daha aşağı ise ne yazık ki bu maaşı kişiler alamazlar. %40 engel ise de sağlık heyeti tarafından onaylanmalıdır. Engelli maaşları ise 3 aydan 3 aya engellinin kendi hesabına yatmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Bu maaşlar kişinin engel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer kişinin engel durumu %70 ve üzeri ise 3 ayda bir 1469 TL maaş verilmektedir. Aylık olarak hesapladığımız da ise de 490 lira gibi bir rakama denk gelmektedir. Eğer kişinin engel durumu %70 altında ise bu kişilere verilen 3 aylık engelli maaşı ise 979 lira olarak belirlenmiştir. Bu da aylık ortalama 326 liraya denk gelmektedir. Maaşlar engel durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Yaşlı Aylığı Ne Kadar?

Engelli kişiler 65 yaş ve üzerine eriştikten sonra yaşlı aylığı almaktadırlar. Yaşlı aylığı ise de 3 ay da bir olarak verilmekte ve 652 lira olarak belirlenmiştir. Aylık bazda hesaplamak gerekirse 217 lira dolaylarına tekabül etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı