Eğitim

Enerji Nedir Enerji Çeşitleri Nelerdir ?

Enerji Nedir ? 

Enerji kısaca tanımlamak gerekirse iş yapabilme gücü ve yeteneğidir. Skaler büyüklüktür. Toplamda 8 tane ana enerji türü bulunmaktadır. Bu türler ; potansiyel enerji, kinetik enerji, ısı enerjisi, ışık enerjisi, elektrik enerjisi, kimyasal enerji, nükleer enerji ve ses enerjisidir. Hiçbir enerji türü kaybolmaz.

Potansiyel Enerji 

Bir madde veya cisimin konumu ve durumunu belli eden bu yüzden sahip olmuş olduğu enerji türüdür. Mesela havada durmak olan bir cisimde potansiyel enerji vardır. İp ile tavana asılan bir maddede potansiyel enerji vardır. Yükseliği bulunan gerilmiş veya sıkılmış bütün cisim ve maddelerde potansiyel enerji bulunmaktadır.

Kinetik Enerji Nedir 

Kinetik enerjinin oluşabilmesi için bir madde veya cisimin hareket etmesi gerekmektedir. Kinetik enerji hızı olan cisimlerin elde ettiği bir enerjidir. Kinetik enerjiye örnekler ; koşan bir çocuk, futbolda şut çekme anında giden top, veya dönen bir tekerlekte kinetik enerji vardır.

Isı Enerjisi Nedir 

Cisim ve maddelerin sıcaklığı nedeniyle sahip oldukları bir enerji türüdür. Isısı yüksek yada düşük olan yani ılık olan bir maddede ısı enerjisi vardır. Ampul, elektrik sobası vs. gibi şeyler ısı enerjisine örnektir.

Elektrik Enerjisi Nedir ? 

Cisim ve maddelerdeki elektrik sebebiyle oluşan enerji çeşitidir.

Işık Enerjisi Nedir ? 
Işık enerjisi , karanlık bir yeri aydınlatan hertürlü cisimde olan bir enerji türüdür. Ampul, güneş, lamba vs. gibi cisimler Işık enerjisine örnek verilebilir.

Kimyasal Enerji Nedir ? Madde ve cisimlerin kimyasal reaksiyonda bulunmasından sonra ortaya çıkan bir enerji türüdür. Yanma, yakma vs. gibi olaylar bir enerjidir ve bunlardan bir enerji açığa çıkartır.

Nükleer Enerji Nedir 

Fisyon yada füzyon sonunda ortaya çıkar. Nükleer santrallerden fisyon ve füzyon ile elektrik elde eder.

Ses Enerjisi Nedir ? 

Ses bir enerji türüdür. Anlaması kolay değildir. Bir örnekle açıklayalım ; mesela bir camın kırılma anındaki ses. Cam kırıldığı anda yüksek bir ses çıkar. Bu bir enerji türüdür. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı