Anne & Bebek

3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeğiniz 2 ayı tamamladı ve 3 aylık bebek gelişimi evresi başladı. Burada yapılması gereken en önemli şey bebeğin gelişimini takip etmektir. Bu sebeple üç aylık bebek neler yapar konusuna önem vermeniz gerekiyor. Koskoca üç ay geçti ve bebeğiniz birçok yeni davranış öğrendi. Onun bu kadar büyümesi ve yeni şeyler öğrenmesi sizi çok mutlu ediyor. Tahmin edebiliyoruz. Ancak daha yolun başında olduğunuzu unutmayın. Onun gelişimi ve büyümesi sizi şaşırtacak ve en büyük destekçisi olarak her anına şahit olacaksınız. Doğumdan sonraki üç ay da hamilelik dönemine girmekte ve bu dönem için hamileliğin dördüncü evresi denmektedir. Bebek gelişim süreçlerinde en önemli evrelerden ve gelişimin en hızlı olduğu dönemlerden biri de üçüncü aydır.

3 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğin anne ve babası ile yaşam alanına alışması hızlı bir şekilde devam eder. Bu süreçte bebekler sizleri tanıyacak ve sevgi gösterilerinize gülerek, tebessüm ederek ve bir şeyler anlatmaya çalışarak cevap vermek için uğraşacaktır.

Geçtiğimiz aylara göre bebekler, bu aylarda daha hareketli ve birçok hareketi de kolaylıkla yapıyor olabilecekleri 3 aylık bebek gelişimi sürecinde, bebekler artık boynunu kontrol edebilir, görüş mesafesi artar ve elleri odak noktası haline gelerek, sürekli elleriyle oynar, onlara bakar ve etrafa gülücükler saçmaya devam eder.

Yürümesine uzun bir süre olmasına rağmen ayakları üzerine tutulduğunda adım atmaya çabalar. Ayağını tam yere basamaz. Sadece parmak uçları ile adım atıyormuş gibi yapar.

Üçüncü ay itibariyle beyinsel gelişimi önemli ölçüde gerçekleşmiştir. Artık etrafı gözlemleyebilir, anne ve babayı ayırt edebilir ve etrafında olan olaylara karşı tepkiler verebilir.

Elleri artık yumruk haline olmaktan çıkmış ve düz bir hal almıştır. Daha tam kavrama yeteneğinin gelişmemesine karşın birçok nesneyi tutabilir ve bunları sallayabilir. Özellikle de ses çıkaran oyuncaklarına bunu çok yapacak ve çıkan sesle mutlu olacaktır. Ayrıca bu aylarda eline aldığı her şeyi ağzına götürecektir. Annelerin daha dikkatli olması ve etrafta ona zarar verecek malzemelerin bulunmaması çok önemlidir.

3 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Üçüncü aydan itibaren bebeğin beslenme alışkanlığı düzene girmiş olmalıdır. Bunu biraz da siz sağlamalısınız. 3 aylık bebeğin beslenmesi genellikle aynı saatlerde olur. Uyanır, emer, kısa süre uyanık kalır ve tekrar uyur. Bütün bir ay bu rutinde geçebilir.

Bu süreç içerisinde, bebeğin ne kadar emzirileceği, ek gıda olup olmayacağı gibi tüm beslenme önerilerini doktorunuzdan öğrenmeniz en doğru yol olacaktır. Genel olarak ise bebeklerin bu ayda 2 – 3 saat arayla beslenmesi idealdir. Fakat sizin bebeğinizin doymaması halinde, ek beslenme önerilerini uzmanlar belirtecektir.

3 aylık bebeğin beslenmesi tamamen sıvı gıdalar üzerinden olmalı ve katı gıda bu dönemde kesinlikle verilmemelidir. Anne sütü en ideal besin kaynağı olurken, mama da bu dönemlerde bebekler için gerekli olabilir.

Bebeğin Gelişiminde Dikkat Edilecekler

Bebek gelişiminde beslenme, uyku, temizlik ve diğer yaşamsal ihtiyaçlar ne kadar önemliyse; ilgi, şefkat, sevgi ve bağlılık da o kadar önemlidir. Bebeğinizle olan iletişimi daha da arttırabilirsiniz. Artık sizi tanıyor ve seviyor. Ona ninni söyleyebilir, masallar anlatabilir veya sadece sevgi sözcükleriyle onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatabilirsiniz. Emin olun sizi anlayacak ve karşılık verecektir.

Bebek gelişiminde dikkat edilecekler noktasında, en önemli boyut; yaşam alanının bebeğe göre düzenlenmesidir. Bu ay ve bundan sonraki aylarda daha hareketli olacak bebekler, yaşam alanlarını tanımak için sürekli çabalayacak ve etrafta buldukları her şeyi önce eline alacak ve sonra ağzına atacaktır. Bu sorunları önlemek ve sağlıklı bir bebek büyütmek için evinize tamamen bebeğinize göre hazırlayın. Oda sıcaklığı, eşyaların düzeni ve temizliği ile bebeğe uygunluğu en önemli konularınız arasında yer almalı.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı