Eğitim

İletişim Araçları Nelerdir?

İletim araçlar okulda sık sık sorulan ve ödev verilen konulardan biridir. Bilgi akışını sağlayabilen araçlara denir. İletişimde duyuya yönelikte algılamalar vardır. Birşeyi algılama ve algılatma adına bilgi akışını sağlamak iletşim araçlarıyla mümkün olan birşeydir. İletşim Araçları Gruplara ayrılır

Bilişimsel İletişim Araçları

Sanal alemde, teknolojileri kullanarak gerçekleştirilmekte olan bireysel yada toplu iletşim araçlarıdır. Bunlara örnek ; e-posta, forumlar, chat, messenger, wep camlar, bloglar gibi birçok örnek verilebilir.

Görsel Ve İşitsel İletşim Araçları


Göze ve kulağa direk hitap eden, multimedya adlı teknolojiyi kullarak iletişimi sağlayan araçlardır. Örnek olarak : Televizyon, radyo, sinema, tiyatro gibi örnekler verilebilir.

Telekomünikasyon İletişim Araçları

Göze ve kulağa direk hitap eden elektrikli, optik teknolojiler kullanılarak gerçekleşen iletişim araçlarıdır. Bunlara örnek ; telefon, fax, telex vs gibi bir çok örnek verilebilir.

Grafik İletişim Araçları

Yazı ve çizilerle oluşturulan basın ve yayın araçlarıyla mümkün olan iletişim türüdür. Örnek olarak gazete, dergi, afil, ilan, mektup ve kitap gibi birçok örnek verilebilir.

Organizasyon İletişim Araçları

Ekip ile gerçekleştirilen, kişilere yada topluma aktarılacak olan mesajların tanıtım, eğlence, eğitim vs. gibi şeylerle yapılan iletişimlerdir. Örnek olarak ; konserler, fuarlar, defileler gibi birçok örnek verilebilir.

Sanatsal İletişim Araçları

Sanat faaliyeti ve sanatçı ile oluşan ile sağlanacak iletşimlerdir. Bunlara örnek olarak ; dans, resim, müzik, şarkı, konser vs gibi örnekler verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı