BüyüteçNet

İletişim Araçları Nelerdir ?

İletim araçlar; bilgi akışını sağlayabilen araçlara denir. İletişimde duyuya yönelikte algılamalar vardır. Birşeyi algılama ve algılatma adına bilgi akışını sağlamak iletşim araçlarıyla mümkün olan birşeydir. İletşim Araçları Gruplara ayrılır

Bilişimsel İletişim Araçları : 
Sanal alemde, teknolojileri kullanarak gerçekleştirilmekte olan bireysel yada toplu iletşim araçlarıdır. Bunlara örnek ; e-posta, forumlar, chat, messenger, wep camlar, bloglar gibi birçok örnek verilebilir.

Görsel Ve İşitsel İletşim Araçları : 
Göze ve kulağa direk hitap eden, multimedya adlı teknolojiyi kullarak iletişimi sağlayan araçlardır. Örnek olarak : Televizyon, radyo, sinema, tiyatro gibi örnekler verilebilir.

Telekomünikasyon İletişim Araçları : 
Göze ve kulağa direk hitap eden elektrikli, optik teknolojiler kullanılarak gerçekleşen iletişim araçlarıdır. Bunlara örnek ; telefon, fax, telex vs gibi bir çok örnek verilebilir.

Grafik İletişim Araçları 
Yazı ve çizilerle oluşturulan basın ve yayın araçlarıyla mümkün olan iletişim türüdür. Örnek olarak gazete, dergi, afil, ilan, mektup ve kitap gibi birçok örnek verilebilir.

Organizasyon İletişim Araçları 
Ekip ile gerçekleştirilen, kişilere yada topluma aktarılacak olan mesajların tanıtım, eğlence, eğitim vs. gibi şeylerle yapılan iletişimlerdir. Örnek olarak ; konserler, fuarlar, defileler gibi birçok örnek verilebilir.

Sanatsal İletişim Araçları 
Sanat faaliyeti ve sanatçı ile oluşan ile sağlanacak iletşimlerdir. Bunlara örnek olarak ; dans, resim, müzik, şarkı, konser vs gibi örnekler verilebilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ