Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir ?

4 yorum
37.933 views

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir ?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarların çeşitliliği de artmıştır. Buna göre bilgisayar çeşitleri nelerdir konumuzda tamamını açıklamaya çalıştık. Kullanım amacına ve kapasitesine göre bu bilgisayarlar kullanılmaktadır. 5 çeşit bilgisayar vardır. Ana bilgisayar, Mini Bilgisayar, Ağ Bilgisayarı, Kişisel Bilgisayar Ve Dizüstü Bilgisayarlardır.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Ana Bilgisayar 

Birçok işi yerine getirebilen, güçlü grafiği olan, ayrıca matematik uygulamasını desteleyen bilgisayardır. Bu bilgisayarlarda büyük bellekler, hızlı işlem gücüyle aynı anda binlerce kullanıcıya erişim sağlayabilirler.

Mini Bilgisayar 

Bu bilgisayarlar şirketlerde, işletmelerde, okullarda ve fabrika gibi yerlerde birçok kullanıcının aynı anda bağlana bilmelerini sağlayan bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlarda yüksek RAM, hızlı işlemci ve büyük sabit disk vardır.

Ağ Bilgisayarı 

Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlı bir şekilde oluşturan çalışma ortamına denir.

Kişisel Bilgisayar 

Bu bilgisayarlar genelde ev ve iş yerlerinde bir kişi tarafından kullanılan bilgisayarlardır.


Diz Üstü Bilgisayar

Taşınabilir bilgisayarlardır. Ayrıca notebook adı da verilmektedir. Donanım açısından kişisel bilgisayar ile bütün özelliklere sahiptir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2009

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir ? (4 Yorum)

  1. dolar kurunun artması ile bilgisayar da ki fiyat artışı bayağı oldu, bilgisayar dan hangi çeşidini alsam bilemiyorum.

  2. istediğim yok ama bu bilgilerde işime yaradı sağ olun var olun

    🙂 🙂