Anne & Bebek

4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebeklik evresinde özellikle 4 aylık bebek gelişimi oldukça önemlidir. Bu sebep ile 4 aylık bebek neler yapar bu konu da bilgi sahibi olmalısınız. Evlerin sıcacık, huzurlu ve mutlu alanlara dönmesini sağlayan bebekler, gün geçtikçe hızlı bir gelişim gösteriyor ve zaman adeta su gibi akıyor. Bebek gelişimi hız kesmeden sizin desteğinizle devam ediyor ve 4. Ay geliyor. Bu ayda bebeklerin hareketleri daha belirginleşir ve sizinle olan iletişimi daha kuvvetlenir.

4 Aylık Bebek Neler Yapar?

Artık hareketleri çeşitlilik kazanmış ve birçok yeni hareket keşfetmeye başlamıştır. Etrafı gözlemleme gücü artmış ve daha uzak mesafeleri rahatlıkla görmeye başlamıştır. 4 aylık bebek gelişimi süreçlerinde, bebekler genel olarak şu hareketleri yapar;

Karın üstü yatarken, ellerinden ve dirseklerinden destek alarak göğsünün üstüne doğru kalkabilir, yuvarlanabilir ve sürekli dikelmeye çalışabilir.Artık sırtı destekli şekilde oturabilir ve bu oturuşlarda boynunu rahatlıkla dik tutabilir.

Yüksek sesle güler, etrafındaki tüm olaylara tepki verir ve sizlere bir şeyler anlatmaya çalışıyor gibi sürekli farklı sesler çıkartabilir.Ellerini incelemeye ve tanımaya devam edecek olan 4 aylık bebekler, bu dönemde ayaklarını da çoktan incelemeye ve onlarla oynamaya başlamıştır.

Mutluluğunu neşeli bir şekilde ortaya koyacak ve kahkahalar atacak 4 aylık bebekler mutsuz, rahatsız ve huzursuz olduklarında hemen ağlayarak, şartların düzeltilmesini isteyecektir.

Görme yetisi tamamlanan bebekler bu aydan sonra işitme yetisini de tam anlamıyla kavramıştır.Ve dişler çıkmaya başlar

4 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bu aylarda bebeğin emzirilmesi biraz zorlu olabilir. Sürekli etrafı dinleyecek, izleyecek ve en ufak bir seste tedirgin olacak bebekler emme sürelerini kesintiye uğratabilirler. Memeyi bıraktıkları doydukları anlamına gelmez. Ancak onlar için beslenmekten daha önemli olan şey etrafta neler olup bittiğini anlamaya çalışmaktır. Bu yüzden de uyanır uyanmaz, uyku mahmuru iken emzirmek daha başarılı sonuçlar doğuracaktır. 4 aylık bebeğin beslenmesi artık düzen isteyen bir programa tabii tutulmalıdır.

Her gün günün belli saatlerinde emzirme tamamlanmalıdır. Bu dönemde ek gıda veya besin takviyesi yapılmamalıdır. Eğer ki, sütün yetersiz geldiğini ve bebeğinizin aç kaldığını düşünüyorsanız, uzmanınıza başvurabilir ve çözüm önerileri alabilirsiniz. Fakat kesinlikle kendi başınıza bebeğin beslenme programıyla ilgili kararlar vermeyin.

4 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Bu aydan itibaren bebeklerin uyku düzenlerini ideal hale getirmeye başlayabilirsiniz. Örneğin her uyku zamanı önce banyo yaptırabilir ve banyo sonrasında yapacağınız rahatlatıcı masajlarla onu uyku evresine geçirebilirsiniz. Her gün aynı saatte uyumasına ve beslenmesine özen gösterin. 4 aylık bebeğin uyku düzeni günün büyük bir bölümünü kapsayacaktır. Hızlı bir gelişim evresinde olması ve hareketlenmesinin artması sonucunda daha fazla yorulacak ve uykuya ihtiyaç duyacaktır. Uyuma süreçlerinde onlara müzik dinletebilir veya sizler ninni söyleyerek uykuya alıştırabilirsiniz. Bu alıştırma yöntemleri bir süre sonra onun için uykuya geçileceğinin işareti olacak ve sizi zorlamadan mışıl mışıl uykuya dalacaktır.

Baş Parmak Emme Sorunu

Başparmak emme, aslında bir sorun değil, bebeklerin doğal bir istekleridir. Başparmak emme bir anda ortaya çıkmaz ve anne rahminde bile görülebilir. Bebeklerde başparmak emme sorunu için yaygın olarak geçerli olan inanış, diş yapısının bozuk olacağına dairdir. Ancak bu doğru olmamakla birlikte uzmanlar 4 yaşına kadar parmak emmenin bir sorun oluşturmayacağını söylerler. Ancak bu süreden sonra devam etmesi halinde kesinlikle uzman kontrolü şarttır. Başparmak emme, bebeklerin doğuştan sahip oldukları bir davranıştır. Emme yeteneğini bilerek dünyaya gelen bebekler, bu emme isteklerini meme emerek tatmin etmeye çalışırlar. Meme emmekten yeterince tatmin olmayan bebekler ise başparmak emerek bu isteklerini gidermeye çalışırlar.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı