Genel Kültür

Hayvan Hakları Nelerdir ?

15 Ekim 1978 yılında pariste birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü tarafından düzenlenen bildiridir.
Bu bildiriye göre hayvan haklarıda insan haklarının korunduğu gibi korunmalıdır.

Bütün hayvanlar yaşamda eşit doğarlar ve aynı şekilde var olma hakları vardır. Bir hayvan türü olarak belirtirken insan, diğer hayvanları öldüremez haklarını çiğneyemez.

Bütün hayvanların insanca gözetilme bakım ve korunma hakları vardır. Buna göre hayvanların hiçbirine kötü bir şekilde davranılamaz. Acımasızlık ve zalimlik gibi şeyler yapılamaz. Bir hayvan bazı şartlardan dolayı öldürülecekse bu hayvana acı çektirmeden yapılmalıdır.

Yabani hayvanlar kendi doğasında karada, havada ve suda yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Hayvanların özgürlüğü kısıtlanamaz.

Evcil hayvan olarak tabir edilen insanların yanına alarak baktıkları hayvanlar normal ömürlerine uygun bir şekilde yaşama hakkına sahiptir.

Hayvana fiziki veya psikolojik acı çektirmekte olan deneyler hayvan haklarına kesinlikle aykırıdır. Bu kavrama tıbbi, bilimsel vs. her çeşit deney türü dahildir.

Tarım vs. gibi alanlarda çalıştırılan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğun sınırlandırılması gerekmektedir. Güçlerini artırmak için beslenme ve dinlenme hakları mevcuttur.

Hayvanlar insanoğlunun eğlencesi olmaz. Hayvan haklarına aykırıdır. Sirklerde ve buna benzer yapılan hayvan gösterileri hayvanların onuruna aykırı olarak belirtilmiştir.

Zorunlu olmadan bir hayvan öldürülemez. Yabani hayvanların öldürülmesi suç olarak kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı