Anne & Bebek

5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebekler için en önemli aylardan biridir bu ayda sık sorulan sorulardan biri ise 5 aylık bebek gelişimi süresidir. Bu sürede 5 aylık bebek neler yapar konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Sevimli bebeğiniz artık yepyeni bir ayın içine girdi. Artık daha hareketli bir bebek ile karşı karşıyasınız. Eller, ayaklar bir sağa bir sola, dönme alışkanlığı son safhada. Artık bebeğiniz yüksek bir noktadan kolayca düşebilme riski ile karşı karşıya. Beş aylık bebek gelişiminin en güzel yanı, bebeğinizin sizin hoşunuza gidecek olan sesleri daha kolay çıkartabiliyor olmasıdır.

Ağzının suları sürekli boynun altına akmakta olan bir dönem bu ayda sizleri bekliyor.

Beş Aylık Bebek Neler Yapar?

Beş aylık bir bebek neler yapabilir? Bence bunu hiçte küçümsemeyin.

 • Eğer gelişimi ileri bir seviyede ise bebeğinizin ilk dişleri kendini gösterebilir. Diş çıkma öncesi ağız kaşıntısı hiç olmadığı kadar artabilir.
 • Artık bebeğinizin elleri sürekli ağzında olacaktır.
 • Beşinci ay beslenme için önemli bir nokta sayılmaktadır. Tatlı bebeğiniz, artık pütürlü gıdalara kolayca geçiş yapabilir.
 • Meyve püreleri, koyu kıvamlı çorbalar, haşlanmış sebzeler bebeğiniz için beslenme menüsünü oluşturabilir tabi ki bu anne sütüne paralel olmalıdır.
 • Bebeğinizin 5 . Ayda kilo artışı olduğundan dolayı kullanmış olduğu bez muhtemelen küçük ve yetersiz gelecektir. Babası bundan sonra daha büyük bezleri satın almalı.
 • Artık kendini daha iyi tanımaya başlayacağından yönlendirmeleri de sizi şaşırtacaktır.
 • Artık bebeğiniz daha da ağır olmaya başlayacaktır. Beslenme alışkanlığı zenginleştiği için beşinci ayın sonunda kucağınıza aldığınıza farkı kolayca anlayacaksınız.
 • Bebeğinizin ağız kasları eskiye nazaran daha gelişmiş olacaktır. Fakat katı gıdalara geçiş olmazsa kas gelişimi gerileme gösterecektir.
 • Hareketli bir bebek olarak 5 ayda kendini ifada etmeye çalışan miniğiniz için daha güvenli noktalar hazırlayın. Yüksek yerlerde yalnız bırakmayın. Fiziki sağlığı için güvenli alanlara yatırın etrafına yumuşak bloklar oluşturun.
 • Artık bebeğiniz geceleri deliksiz uyumaya başlıyor. Bu demek oluyor ki sizde uzunca bir aradan sonra deliksiz uykuya yeniden dönüş yapabilirsiniz.

Bebeğinin ilk oturma anını resimleyebilirsin…

Artık minik bebişiniz oturma pozisyonu alabilir. Tabi ki anne desteği ve doğru pozisyon hedef alınarak.

Bacaklarını birbirinden ayırmak kaydı, ile yumuşak ve rahat bir koltuğun köşe kısmına bebeğinizi dik bir şekilde oturtabilirsiniz. Bu özel durum hiç kuşkusuz bebeğinizin hoşuna gidecektir.

Hayata hep yatarak bakan bebeğiniz adete bir yetişkin gibi oturma hareketini beşinci ay gelişiminde yapacaktır.

5 Aylık Bebeğin Gelişimi için Neler Yapılır?

 • Bebeğinizin gelişimi için onunla sürekli konuşmaya özen gösterin Bu onun daha farklı sesleri öğrenmesine ve karşıdan gelen seslere yanıt vermesine neden olacaktır.
 • Bebeğiniz için mutfağınızda hazırladığınız şahane çorbalar onun beslenme alışkanlığı için büyük bir öneme sahiptir.
 • Bebeğin 5 ay kontrollerini aksatmayınız. Kilo ve boy gelişimlerini gözden geçirerek bebeğinizin ay ay gelişim takvimini kontrol edin.
 • 5 aylık bebeğinizin bıngıldağı artık tamamen kapanmış durumda olacaktır. Saç kısmında yer alan konacakları artık daha kolay temizleyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin diş çıkartma döneminde kakası çok daha asitli olacağından pişik problemi sizleri beklemedir. Bu sorunları yaşamamak için en başta bebeğinizin altını temizledikten sonra pişik kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

 Konacak nasıl temizlenir?

Bebekleriniz için en doğal ve sağlıklı olan zeytin yağını banyodan 10 dakika önce bebeğinizin başına yavaş yavaş elinizle sürünüz. 10 dakikanın ardından bebeğinizin başını yumuşak hareketlerle uygun bir tarak yardımı ile tarayınız. Ardından banyoya alarak güzelce yıkayın ve bebeğinizin saç güzelliğini ortaya çıkartın.

Artık bebeğiniz 5. Ay gelişimi ile birlikte konacaklardan kurtulmuş daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı