Anne & Bebek

6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?

Bebek bakımından en önemli aylardan biri de 6 aylık bebek gelişimi gözlenmesidir. Bu sürede 6 aylık bebek neler yapar oldukça dikkat edilmelidir. Bebek gelişiminde; 3, 6, 9 ve 12. aylar son derece önemli aylardır. Bu dönemlerde bebekler daha fazla davranış kazanır ve bu dönemler bebekler için yeni başlangıç zamanları oluşturur. Bebek gelişimi süreçlerinde altınca ayda bebekler, daha fazla aktifleşir, fiziksel ve zihinsel olarak hızlı gelişme gösterdiği gibi öğrenme duyuları gelişir ve görme, işitme, dokunma ve hissetme algıları artar.

6 Aylık Bebek Gelişimi

Hızlı bir sürede büyüyen ve sizlerin desteği ile birçok şeyi öğrenen bebekler altı ayın sonunda artık rahatlıkla oturabilir, boynunu dik tutabilir, ellerini rahatlıkla kullanabilir ve birçok farklı ses çıkartarak sizinle iletişime geçmeye çalışabilir. 6 aylık bebek gelişimi ortak davranış kazanımları ise şu şekillerde olmaktadır.

6 Aylık Bebek Neler Yapar?

Tutma ve kavrama yeteneği iyice gelişmiştir. Biberonu elleri arasında tutabilir, oyuncakları kavrayıp sallayabilir.Konuşmak için bu aylarda çabaları başlar. Özellikle duydukları sesleri çıkarmaya çalışırlar. Anlamsız kelimeleri bir araya getirerek bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Bu anlattıklarını dinleyin ve karşılık verin.Dikkati daha fazla artmıştır. Herhangi farklı bir tepkiyi hemen fark eder ve algılama dünyasına göre bu tepkiye cevaplar verir. Eğer ki güvende hissetmezse kendini hemen ağlamaya başlar.

6 aylık bebek neler yapar sorusunda saydığımız bu davranışlar, her bebekte aynı ay içinde ortaya çıkacak diye bir kural yoktur. Anneler genellikle diğer bebeklerin kazandığı alışkanlıkları kendi bebeklerinde de görmek isterler. Ancak onun kendine özgü yetenekleri ve becerileri olduğu unutulmamalıdır.

6 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Altıncı ay bebek beslenmesinde artık yeni bir döneme geçiştir. Ancak 6 aylık bebeğin beslenmesi ve diğer tüm programları uzmanların kontrolünde ve denetiminde gerçekleşmektedir. Bu ay sonu itibariyle sütü kesebilirsiniz. Ancak hiçbir sağlık problemini yoksa ve sütünüz de yeterliyse daha uzun bir süre emzirmeniz önerilir. Bebeğin birden bire sütten kesilmemesi gerekir.

Ayrıca bu ayda ek gıdalara başlayabilirsiniz. Bebek ekmeği, muhallebi, ev yapımı yoğurt veya kefir, haşlanmış sebzeleri verebilirsiniz. Elma, şeftali ve muz püreleri verilebilir. Katı ve sert gıdalar kesinlikle verilmemelidir. Bu aylarda yumuşak ve yutabilecekleri besinleri onlara verebilirsiniz. Ancak kesinlikle dikkat etmeniz gereken nokta ise boğazlarına bir şey takılmamasıdır. Çiğneme alışkanlıkları oluşmadığından dolayı direkt olarak yutkunma ile yiyecekleri yemeye çalışacaklar. İyice yutkunduklarından emin olun.

İlk bir yıllık süreçte direkt olarak hayvansal sütler vermeyin. Ancak inek sütünden yapılan ev yoğurdu iyi bir besin kaynağı olabilir.

Mama ve lapa çorbalar da tercih edilebilir. Özellikle de çorbaları; et veya tavuk suyuna yaparsanız fiziksel gelişimine oldukça destek olabilirsiniz.

6 Aylık Bebeğin Gelişimine Nasıl Destek Olunur?

Bebekler uzun bir süre boyunca anne ve babasının desteğine ihtiyaç duyar. Özellikle de annelere daha önemli roller ve görevler düşer. Bebeğin gelişimi sadece beslenmesi, uyuması ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi değildir. Bebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel süreçlerini tam olarak geliştirebilmeleri için sizin ilginize, sevginize ve şefkatinize ihtiyacı vardır. Onlarla sürekli iletişim kurun ve en içten sevginizi gösterin. Zaten ilgisiz olduğunuzu anladığı zaman ağlayacak ve kendini sevdirmeye çalışacaktır. Bebek gelişiminde dikkat edilecekler noktasında en önemli detayı ise dış etkiler oluşturuyor. Onlara izleteceğiniz televizyon ve videolar gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. İzlediklerini anlamasa bile aklında yer edecek ve ilerleyen dönemlerinde bilinç üstüne olumsuz şekilde yansıyacaktır. Susturmak, ağlamasını kesmek ve rahatlatmak için sadece kendiniz ilgilenin ve ona sanki büyük bir insanmış gibi anladığınızı ve yardımcı olmak istediğinizi belli edin.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı