BüyüteçNet

Işık Nedir İnsanlar İçin Önemi Nedir

Işık Nedir İnsanlar İçin Önemi Nedir
  • Eğitim
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
    Loading...

Işık, canlıların görmelerini sağlayan bir enerji çeşitidir. Saniyede ortalama 300 bin kilometre hızla dalgalar halinde görülür. Güneş dünyanın en önemli ışık kaynağıdır. Güneş ışığının olmadığı bir dünya düşünürsek malesef ki o dünyada hiç bir canlı yaşamını sürdüremez. Dünyayı ısıtan güneş besinleri gelişmesini ve nefes almak için uygun havayı güneş ışığı sağlamaktadır. Günlük hayatta kullanılan yakıtların oluşmasında tamamen güneş ışığına bağlıdır. İnsanlar bugün petrol, kömür ve doğal gaz yaktığında bu depolanmış enerjiyi kullanmaktadırlar . Elektrik ışığı yapay bir ışık kaynağıdır . Ama doğal ya da yapay her türlü ışık atom denen parçacıklardan gelir . Atomlar enerji yüklüdür . Enerji parçacıklarına foton denir . Işık, elektromanyetik ışınım (radyasyon) üreten fotonlardan oluşur . Işık görülebilir . Oysa radyo dalgaları ve X ışınları gibi öteki elektromanyetik ışınım türleri gözle görülemez.

Işığın Önemi 

Işık insanlara dolaylı yoldan yada direkt etki edebilir. Güneş ışığı tamamiyle bir radyasyondur. Işık dünyaya girdiği esnada dünyanın ısısını belirler. Bitkiler fotosentez yapmak için ışığa ihtiyaç duyarlar. Bilindiği üzere fotosentez olmazsa oksijen üretimi biter.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ