Eğitim

Belediyenin Görevleri Nelerdir?

Belediye bir ilin veya ile ait bölgenin yönetilmesini sağlayan kurumdur. Belediyenin görevleri oldukça fazladır. Bu sebeple belediyenin görevleri nelerdir diyecek olursak 8 tane belediyenin görevleri kısaca açıklanmıştır. Belediyenin bir çok görevi vardır. Bunlar maddeler halinde şu şekildedir.

Belediye de görev yapan bir çok çalışan bulunmakta olup, bu çalışanlar belediye içerisinde farklı görevler almaktadır. Bu görevlere göre yapacağı işler değişir. Belediye de çalışan tüm işçiler devlet memuru olmaktadır. Fakat belediye ihtiyacı doğrultusunda fazla personel alabilir ve almış olduğu bu personeli geçici olarak çalıştırabilir.

 • Kentin altyapısı ile ilgilenmektedir. Bunun içerisine su dağıtımı, şebeke dağıtımı, kanalizasyon, şehiriçi yollar, doğalgaz dağıtımı vs. gibi işler belediyeye aittir.
 • Çöp toplama, yolların temizlenmes, itfaiye hizmetler, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği ve halk sağlığını koruma gibi görevler.
 • Şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler belediyenin görevleri arasındadır.
 • Şehrin ekonomik işleri belediyenin kontrolü altındadır. Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri kurma, sanayi bölgeleri kurma vs. gibi görevler belediyeye aittir.
  belediye
 • Şehir içerisinde eğitim ile ilgili görevleri vardır. Okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme ve kütüphane açma vs. gibi görevleri vardır.
 • Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma ve ucuz konut yapma gibi görevleri vardır.
 • Şehir içerisindeki ulaştırma alanındaki işler belediyeye aittir.
 • Eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro müze ve sinema salonları açma gibi görevleri vardır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Belediye emlak bölümü başkanı vakandaştan köyünün emlak beyan degterini saklayabilirmi ?bunun suçu nedir ? Vatandaş uğradığım haksızlığın giderilmesi için her?yapmalı?hakkını nerede?nasıl?arayabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı