Anne & Bebek

7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?

Çiftlerin anne baba olmasını sağlayan ve evlerin sıcacık bir yuvaya dönüşmesini sağlayan bebekler günden güne büyüyor ve nihayetinde yedinci ayına geliyor. Daha hareketli ve kıpır kıpır olan bebekler bu ay içinde de birçok farklı davranış kazanıyor ve hayata en iyi şekilde adapte olmaya çalışıyor. Bebek gelişimi süreçlerinde yedinci ayda karşımıza çıkacak davranış gelişimleri şu şekillerde olacaktır.

7 Aylık Bebek Gelişimi

Davranış gelişimlerine geçmeden önce belirtmek gerekir ki bu davranışlar her bebekte farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Genetik faktörlerden çevresel etmenlere kadar birçok farklı neden bebek gelişimini farklı zaman aralıklarına yayabilir. Böyle durumlarda anne babaların kesinlikle telaş etmemesi gerekir. Ayrıca bebeklerin başka bebeklerle kıyaslanmaması ve onun kendine has özellikleri, yetenekleri ve becerileri olduğu asla unutulmamalıdır. 7 aylık bebek gelişimi için söylenebilecek en belirgin davranış kazanımı, dikkat ve takip olmaktadır. Artık her şeye karşı dikkatli olan bebekler, hareketli tüm nesneleri ve kişileri takip edebilirler. Yere düşürdüğü bir nesneyi arayabilir ve sizin vermeniz için destek talebinde bulunabilirler. Yatma pozisyonundayken sizin desteğiniz olmadan doğrulabilir ve ideal oturma pozisyonlarını gerçekleştirebilir. 7 aylık bebek gelişimi süreçlerinde artık birçok kası gelişmeye başlamıştır. Parmaklarını daha iyi kullanır ve nesneleri kavrama yeteneği kazanmaya başlamıştır.

Elinde tuttuğu nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir ve eller arasındaki koordinasyonu son derece geliştirir. Oyuncağı, emziği veya biberonu alındığında tepkiler verebilir. Uzun süredir ellerine olan dikkati yavaş yavaş ayaklarına kaymaya başlamıştır. Oturur pozisyondayken sürekli ayaklarına bakabilir ve ayaklarını hareket ettirebilir. Emeklemeye tam başlamasa da artık yavaş yavaş emekleme pozisyonlarına geçiş yapabilir. Özellikle güçlenen kolları sayesinde iki kolu üzerinde kalkabilir. Bir süre sonra kollarıyla adım atmaya ve emeklemeye başlayacaktır. Sürekli gördüğü kişileri daha rahat tanır ve onlara karşı olan tavırları da değişir. Kucakta olmayı ve yeni tanıştığı kişileri incelemeyi sever. İçgüdüsel olarak herhangi bir güvensizlik durumu sezince ise direkt olarak ağlamaya başlar ve anneye gitmek için çabalar.

7 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Beslenme açısından bir değişiklik dönemi olan yedinci ay, birçok farklı beslenme türünün karşısına çıkmasını sağlayacaktır. Ancak 7 aylık bebeğin beslenmesi süreçlerini uzmanlar tarafından kontrollü bir şekilde yürütmek son derece önemlidir. Bu aya kadar anne sütü ile beslenmesi gereken bebekler bu aydan sonra da anne sütüyle beslenmelidir. Ancak ek gıdalar da oldukça yarar sağlayacak ve bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Ara öğünlerde bebeğinizin seveceği ve gelişimine katkı sunacağı birçok farklı ek gıdayı deneyebilirsiniz.

Meyve ve sebze püreleri, ev yapımı, yoğurt ve çorba ile mama ve ek gıdalar bu ayda bebeklerin beslenmesinde önemli rol oynayacaktır. Ancak bu besinlerin geçen aya oranla biraz daha pütürlü ve büyük parçalar halinde verilmesi daha doğru olacaktır. Bu sayede bebekler çiğneme ve yutkunma yeteneklerini daha hızlı şekilde gerçekleştirecektir.

7 Aylık Bebeğin Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Bebeklerin beslenmesi hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça önemlidir. Bu aylarda bebeklerin beslenmesi için özel mama sandalyelerini tercih edebilirsiniz. Sizinle birlikte aynı masaya oturması son derece yararlı olacaktır.

7 aylık bebeğin beslenmesinde dikkat edilecekler noktasında en önemli husus, bırakın kendi yemeğini kendi yemeğe çalışsın. Gıdaları eline verebilir ve kendisinin yemesini sağlayabilirsiniz. Üstü başı batacak diye korkmayın ve bu durumdan dolayı onların beslenmesinin önüne geçmeyin. Bırakın her yeri kirlensin, fakat bebeğiniz kendi başına yeme alışkanlığını kazansın. Bu davranış şekli ileriki yıllarda kendine olan güvenini arttıracak ve son derece iyi bir beslenme şekli oluşturacaktır.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı