Anne & Bebek

8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?

İlk bir yıllık 8 aylık bebek gelişimi süresinin yarısı bitti ve bebeğiniz doğduğu günden bu yana birçok yeni davranış keşfetti. 8 aylık bebek neler yapar konusu da bir diğer sorudur. Hareketleri, refleksleri ve duygu durumu ilk zamanlara göre değişen ve gelişen bebekler artık ağlamaktan ziyade, istediklerini değişik sesler çıkartarak ve göstermeye çalışarak belirtecektir. İşte, 8 ayında bebeklerin gelişimleri…

8 Ayık Bebek Neler Yapabilir?

Uzun süredir ayaklarını incelemesi ve ayaklarının neler yapabileceğini keşfetmesi, bu aylarda artık ayaklarını kullanmaya dönebilir. Ayakta tuttuğunuz zaman ayakları üzerine basacak ve adım atmaya çalışacaktır. Yere basma şekli değişmiş ve ayak tabanı tam olarak yüzeye temas etmeye başlamıştır.

Bu süreç içerisinde eşyalara tutunarak ayağa kalmaya çalışabilir. Merak alanı git gide genişleyen 8 aylık bebekler emeklemelerini hızlandırmaya ve evin içinde daha uzak noktalara gitmeye başlarlar.

Ellerine olan ilgisi devam etse de artık ellerinin keşfetmiştir. Ses çıkardığını, tutunması gerektiğini bilir. Birçok nesneyi kavrayabilir ve bu nesneleri ilk zamanlardan daha uzağa fırlatabilir.

Oyuncağını düşürdüğü zaman bu oyuncağı aramaya başlayabilir. Kısa süre içerisinde bulur ve elleri arasında oyuncağı artık rahatlıkla bir diğerine geçirebilir.

8 aylık bebek gelişimi süreçlerinde bu aylarda bebeklerin yabancı korkusu daha çok artar. Tanımadığı kişilere karşı aşırı tepki verir ve hemen ağlamaya başlayabilir.

Anne ve babasının sesini artık net olarak ayırt edebilen bebekler söylenen sözleri de anlayabilir. Hayır, yapma, gel gibi komutların ne anlama geldiğini bilir. Ancak bunları uygulaması tamamen o anki psikolojisine bağlıdır.

Ses çıkarmaya ve çıkardığı sesleri anlamlı kelimelere dönüştürmeye başlamıştır. Ona söylediğiniz birçok kelimeyi artık taklit edebilir. Bu dönemlerde; mama, baba, dede gibi peş peşe gelen kelimeleri söyleyebilir. Ayrıca birçok kelimeyi de yanlış söyleyerek anlatmak istediğini ifade edebilir. Örneğin suya ‘buppbuu’ gibi kelimelerle anlatmaya çalışabilir.

8 Aylık Bebeğin Gelişimine Destek Olmak

Hem fiziksel olarak gelişen ve birçok yeni beceri kazanan 8 aylık bebekler zihinsel olarak gelişim süreçleri gösteriyor. Bu süreçlerde onlara destek olmak ve zihinsel gelişim süreçlerini tam olarak gerçekleştirmek için anne baba olarak sizlere büyük görevler düşüyor.

8 aylık bebeğinin gelişimine destek olmak için iletişim ilk sırada yer alan uygulama oluyor. Onunla sürekli konuşmanız, sevgi belirtileri göstermeniz ve onu anlayarak cevaplar vermeniz ileriki dönemlerde iletişiminizin daha kaliteli olmasını sağlayacak ve gelişim süreci açısından oldukça destek sağlayacaktır.

8 Aylık Bebeğin Gelişimi için Neler Yapılır?

Sekizinci ayda artık bebeğinin yaptığı hareketleri inceleyerek değil, ona daha fazla şeyler öğreterek onun gelişimine faydalı olabilirsin. Bu açıdan, 8 aylık bebeğin zeka gelişimi için ne yapılmalı sorusuna, işine yarayacak bazı cevaplar sıraladık.

Emzirirken, altını değiştirirken ve uyumaya başlarken konuşmayı kesinlikle kesmeyin. Bu tür işlemler sırasında daha fazla iletişim kurabilirsiniz.

Şimdilik size cevap vermeseler de sizi anlıyorlar. Hem de çok iyi anlıyorlar. Bu dönemdeki tüm anlam dünyaları ise bilinçaltını oluşturmaya devam ediyor. Hamileliğin belli bir evresinden sonra başlayan algılama güçleri giderek artıyor ve 8 aydır bulundukları dünyaya yavaş yavaş alışmaya başlıyorlar.

Bebeklerinizin beslenmesi sırasında veya sizin ev işiniz olduğu zamanlarda onları televizyon ve videolar karşısına oturtup, bu tür yayınları izlemelerine olanak sağlamayın. Ev işlerini uyku zamanlarına denk getirin ve onlar ayıkken sürekli onunla ilgilenin.

Yeni oyunlar keşfedin ve ona oynatın. Eğitici oyunlar olmasına dikkat edin. Bebeklerinizin fizyolojik ihtiyaçları kadar zihinsel ve psikolojik ihtiyaçlarını da karşılamakta yeterli olmalısınız. Sevilmek istediklerinde, ilgi çekmeye çalıştıklarında zaten bebekler bunu belli edecektir.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı