Anne & Bebek

9 Aylık Bebek Gelişimi: Dokuz Aylık Bebek Neler Yapar?

9 aylık bebek gelişimi bebeğin 8 aylık dönemini tamamlaması ardından gelmektedir. Artık hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak büyük değişimler ve gelişimler gösterdi. Dokuz aydır bulunduğu dünyaya alıştı, anne ve babasını tanıdığı gibi birçok yakın akrabaya da ısındı. Artık isteklerini ağlamak yerine sesler çıkartarak ve sevimlilik yaparak isteyecektir. Maşallah, bebeğiniz artık en sevilesi, mıncıklanası ve yanakları ısırılası döneme girdi. İşte, Bebek gelişimi evrelerinde dokuzuncu ayda yaşanacak davranış gelişimleri…

9 Aylık Bebek Gelişimi

Artık emeklemede son sürat hıza gelmiş olup ev içinde ulaşmadığı yer yoktur. Birçok odaya kendi başına gider ve bazen de eşyalara tutunarak ayağa kalkabilir. Sizin desteğinizle adım atma alıştırmaları yapabilir.

İstediği tüm pozisyonları yapabilir. Yüz üstü durumdayken doğrulabilir veya kısa yüksekliklerden yardım alarak inebilir. 9 aylık bebek gelişimi açısından el oyunları ve ayak oyunları daha fazla zamana yayılır. Ellerinin ve ayaklarının farkında olan bebeklere ‘burnun nerede, ağzın nerede, kulağın nerede gibi sorular sorulunca yerlerini gösterebilir.

Bilişsel zekası da bu dönemde gelişme gösterecektir. Örneğin bir oyuncağının önünde herhangi bir engel varsa önce bu engeli aşacak ve sonrasında oyuncağa ulaşacaktır. Bu tür devamlılık arz eden eylemleri otomatikman kendiliğinden kavrayacak ve geliştirecektir.

Bu dönemde bebeklerin konuşma istekleri çok artacaktır. Sürekli kendi kendilerine bir şeyler mırıldanacak ve sizlere bir şeyler anlatmaya çalışacaktır. Farkına varmadan anne veya baba diyebileceği gibi birçok isteğini de anlamsız kelimelerle söylemeye çalışacaktır.

Oturur vaziyetteyken birçok farklı aktiviteyi gerçekleştirebilir. Örneğin ona doğru top attığınızda o topu takip eder, yakalar ve size geri atmaya çalışabilir. Elinden alınması durumunda ise tepki verebilir.Yabancıları daha iyi ayırt eder ve aile üyelerine daha fazla alışkanlık başlar.

Bu dönemde söylediğiniz birçok uyarı cümlesini anlar ancak uygulamayabilir.

Her bebeğin gelişim süreçlerinin farklılık göstereceği unutulmamalıdır. Başka bebeklerle kendi bebeğinizi kıyaslamayın ve onun yetenekleri ölçüsünde yeterlilik kazanmasını sağlayın. Yukarıda saydığımız 9 aylık bebek davranışları her bebekte ortak olarak görülmeyebilir. Bu davranış değişiklikleri bir ay önce veya bir ay sonra ortaya çıkabilir. Ancak uzun süreli kazanılmayan davranışlarda uzmanlardan bilgi alabilirsiniz. Örneğin dokuzuncu aya gelinmesine karşılık hala düzgün ve hızlı emeklemeyen bebekler için doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

9 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebeğiniz artık size masanızda daha çok eşlik etmelidir. Anne sütüne devam etmesi önerilir. Ancak bu dönemlerde bebeğinizi masanıza alarak ona farklı besinleri de tattırabilirsiniz. Sürekli olarak daha pütürlü gıdalara geçiş yapabilirsiniz. Ancak burada dikkatli olmalı ve çiğneme ile yutkunma gelişimine özen göstermelisiniz. 9 aylık bebeğin beslenmesi evresinde kendi yemek yemesine müsaade edin.

Ona uygun şekilde üretilmiş çatal, kaşık alabilirsiniz. Ayrıca birçok gıdayı eline vererek tüketmesini sağlayabilirsiniz. Kendi yemek yemesi hem bedensel hem de zihinsel açıdan oldukça yararlı olacaktır.

Ev yoğurdu ve ev yapımı çorbalar harika lezzetler oluşturacaktır. Yemeği daha eğlenceli hale getirmek için sürekli onunla iletişim halinde olabilir ve yemek boyunca ona sevimlilikler yapabilirsiniz.

9 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Sürekli hareket halinde olacağından ve çok enerji harcayacağından dolayı uykuları kesintisiz olacaktır. Gündüz uykuları öğleden sonra olacak ve geceleri artık mışıl mışıl uyuyacaktır. Acıkması, susaması veya altını ıslatması dışında çok az uyanacaktır. 9 aylık bebeklerde uyku düzeni sağlamak için oda sıcaklığını hep aynı tutmaya özen gösterin. Uyku öncesi duş ve masaj daha huzurlu uyumalarını sağlayacaktır. Ayrıca uykuya geçiş aşamalarında ninni söyleyebilir, anlamasa da masal anlatabilirsiniz. Bu dönemde müzik dinlemesi de kulak ve ritim duygusunun gelişmesinde oldukça etkili olacaktır.

 

Diğer benzer konular

2 Aylık Bebek Gelişimi: İki Aylık Bebek Neler Yapar?
3 Aylık Bebek Gelişimi: Üç Aylık Bebek Neler Yapar?
4 Aylık Bebek Gelişimi: Dört Aylık Bebek Neler Yapar?
5 Aylık Bebek Gelişimi: Beş Aylık Bebek Neler Yapar?
6 Aylık Bebek Gelişimi: Altı Aylık Bebek Neler Yapar?
7 Aylık Bebek Gelişimi: Yedi Aylık Bebek Neler Yapar?
8 Aylık Bebek Gelişimi: Sekiz Aylık Bebek Neler Yapar?
10 Aylık Bebek Gelişimi: On Aylık Bebek Neler Yapar?
11 Aylık Bebek Gelişimi: Onbir Aylık Bebek Neler Yapar?
12 Aylık Bebek Gelişimi: Oniki Aylık Bebek Neler Yapar?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı