Eğitim

Zeka Türleri Nelerdir ?

8 tane zeka türü vardır. Bu zeka türleri ; sözel zeka, sayısal zeka, görsel zeka, müzik zekası, bedensel zeka, sosyal zeka, içsel zeka ve doğal zekadır. Her birinin ayrı bir özelliği vardır. Gelin şimdi bunları teker teker iceleyelim.

Zeka Türleri

Sözel Zeka ;
Sözel zekalı olan kişilerde kelimeleri cümleleri çok etkili kullanırlar. Birşeyi dinliyerek öğrenmeyi çok severler ve Duygularıyla düşüncelerini sözlerle anlatmayı severler. Sözel zekalı kişiler iyi yazar ve bir konuyu iyi anlatırlar. Kitap okumayı çok seveler. Genellikle kelimelerle düşünürler.

Sayısal Zeka ;
Sayısal zekalı insanlar sebep sonuç ilişkisi kurarlar. Bir konu hakkında neden kelimesini sürekli kullanırlar ve genellikle çok soru sorarlar. Olaylar arasında bağlantı kurmaya ve kafalarını bir olaya yorarlar. Hesap yapmayı çok severler. Sayısal zekaya sahip insanların bilim adamı, matematikçi gibi meslekleri olma ihtimali çok yüksektir.

Görsel Zeka ;
Görselzekaya sahip olan insanlar duyduklarını akılda tutmazlar aksine gördüklerini akıllarında tutarlar. Öğrenme tercihler film veya slayt şeklindedir. Sürekli hayal kurarlar. Resimli kitaplara ve sanat eğitimlerine yatkındırlar. Görsel zekali insanlar renkler çok hassastır.

Müzik Zekası ;
Ritim, nota , ses tonu, melodi gibi müziksel olaylara çok yatkındırlar. Müziksel olayları hemen farkederler. Melodiler hemen akılda tutabilirler. Müzikle beraber çalıştıklarında daha verimli olurlar. Müziklere mırıldanarak veya ıslık çalarak tempo tutarlar.

Bedensel Zeka ;
Bir sorunu çözmek için veya yeni birşey üretme için bedenlerini, ellerini ve parmaklarını kullanabilirler. Bendensel zekaya yatkın olan kişiler konuşurken, birşeyi anlatırken beden dilllerini çok kullanırlar. Bu beden dilleri, koşma, zıplama, mimik ve jestlerden ibarettir. Bedensel zekalı olan bir insan el becerisi iyidir. Tamir işlerini yapmayı severler. Başka bir insanın mimiklerini taklit edebilirler.

zekaSosyal Zeka ;
Sosyal zeka, etrafındaki insanların duygularını, düşüncelerini, istek ve ihtiyaçlarını anlama gücüdür. Sosyal zekaya sahip olan insanların, bir insanı kolayca tanıma gücü vardır. Liderlik özelliğine sahiptir. Yüzleri çok iyi okuyabilirler. Sosyal zekalı insanların analiz edebilme, yorumlama ve değerlendirme özellikleri yüksektir. Bir şeyi organize etmeyi, bir insana yardım etmeyi, bir konuda liderlik yapmayı çok severler.

İçsel Zeka ;
İçsel zeka, insanın kendini tanıması, kendisiyle ilgilenmesi, güçlü veya zayıf taraflarını fark etmesidir. İçsel zeka, kişinin kim olduğunu, ne yapmak istediğini bilme kapasitesidir. Bİrşey düşünürlen kendi duygularıyla ve istekleriyle bağdaşdırırlar. Bağımsız olayı ve olayları net bir şekilde konuşmayı severler.

Doğal Zeka ;
Çevre, doğa olayları ve ekolojik faktörleri duyarlıdırlar. Düşünürken, doğa, hayvan ve bitki figürleri ile düşünürler. Hayvan beslemeyi, doğayı, toprağı çok severler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı