Kaç Gün

Acemi Birliği Kaç Gün 2020?

Acemi birliği her Türk gencinin askerlik yapması şartı ile uğrayacağı yerdir. Bu nedenle acemi birliği kaç gün sorusu sık sık sorulan ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Askerlik, her yaşı gelen Türk gencinin yapması gereken vatani borcu olarak bilinen askerlik adı verilen göreve denir. Bu vatani görev ile birlikte her yıl binlerce genç askere gitmektedir. Askere gitmeden önce acemi birlik adı verilen bir birlikte askerlik temel eğitim dersleri verilir. Bu dersler sayesinde askerliğe ait temel bilgiler öğretilir. Bu temel bilgileri öğrenmeden usta birliğine gidilemez. Peki muhakkak gidilmesi gereken bu acemi birliği kaç gün?

Er Acemi Birliği Süresi

Milli Savunma Bakanlığının planladığı sisteme göre acemi birliği 28 gün olarak planlanmış ve ardından yemin töreni ile son bulma kararı alınmıştır. Buna kısaca 1 ay diye de biliriz. Bu süre sonrasında acemi birlikten asker dağıtımları başlar ve görevli olunan komutanlıklara sevk edilir. Acemi birlikte asıl amaç profesyonel olarak görev alacağı birlikte hiçbir sıkıntı çekmeden gerektiği zaman savaşa hazır olabilecek durumda bulunulmasıdır. Savaş durumunda ve doğu görevi alan askerler için acemi birlikte öğrendikleri oldukça önemlidir. Bu sebeple düşman ile karşı karşıya kalınır ise soğuk kanlı bir şekilde ne yapmaları hakkında detaylı bilgi sahibi olacaklardır. Acemi birliği sırasında öğrenilen bilgiler ve derslerden başarılı olmak zorundadır tüm askerler.

Acemi Birliği Süresi Değişir Mi?

Çıkan bedelli askerlik ile birlikte acemi birliği süresi 28 gün konusunda bir değişme bulunmamaktadır. 21 gün olarak temel eğitim alacak olan bedelli askerlik yapacak asker adayları bu süre zarfında temel eğitim alacaklardır. Ama uzun dönem veya kısa dönem askerlik yapacak olan gençler için bu süre 28 gün olarak belirlenmiş olup, yakın zamanda bir değişme gözlenmemektedir. Bu nedenle acemi birliği kaç gün gibi soruların cevabı tek olarak biliniyor. Askere gitmeden önce askerlik ile ilgili tüm gerekli şeyleri ve gerekecek durumları araştırmakta fayda vardır. Askere bilgili bir şekilde gitmek diğer gençlere oranla bir sıfır önde başlamak ve daha rahat bir askerlik zamanı geçirme anlamı taşımaktadır. Jandarma, komando acemi birliği kaç gün sorunun cevabı da aynı olduğunu söyleyebiliriz.

komando acemi birliği kaç gün
komando acemi birliği kaç gün

Askerlik süresi kısalır mı gelecek zamanda bilinmez ama şuanda ki yasalar çerçevesinde acemi birliği 28 gün olarak karar verilmiş olup, herhangi bir değişiklik beklenmemektedir. Fakat profesyonel askerlik diye anılan ücretli askerliğe doğru ilerlemeler devam etmektedir. Eğer askerlik süresinde bir kısalma olursa acemi birliği süresinde de bir kısalma beklenebilir.

Tek Tip Askerlik

Yeni yayınlanan haberlere göre askerlik süresinde değişiklikler olabileceği gündeme geliyor. Uzun dönem ve kısa dönem askerliklerin her ikisinin de süresi birden tekrar kısalacak gibi gözüküyor. Ama en netlik kazanan bilgi ise askerlik yükümlülüğü taşıyanlar 3 aylık zorunlu askerlik eğitimini tamamladıktan sonra geri kalan kısmını bedelli yapabilecekler. Bu bedel şuanda belli olmaksızın, askerlik süresinde bir kısalma olacak mı veya ne gibi değişiklikler meydana gelecek halen bir netlik kazanmamış durumda. Gelişmeler olması durumunda bu konu içerisinde bilgilendirme sağlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı