Ahşap Oyma Sanatı

  • Mesut YEŞİLYURT

Oyma teknikleri ile yeniden şekillendirilen masif ahşap oyularak çeşitli nesnelere dönüştürülür. Ahşap oyma sanatı bazı kişiler için bir tutkudur. Oyma şekillerine göre; kesme oyma, şekil oyma, yüzey oyma gibi 3 farklı teknik uygulanır. Ahşap oyma işlemleri adına ahşap oyma matkabı ve çeşitli bıçak setleri edinmeniz gerekiyor. Kıl testere de ahşap oyma işlemlerinde kullanılabilir.

Ahşap Oyma Türleri

Ahşap oyma işlemi adına çeşitli malzemeleri edindikten sonra ahşap türlerinin sertliğine, oyulmasındaki kolaylığa ve boya tutma gibi birtakım özelliklere bağlı olarak ahşap oyma türleri bulunur.

Kesme Oyma:  Ahşap üzerine öncelikle istediğiniz deseni uygulamanız gerekir. Uyguladığınız deseni kıl testere yardımı ile içini boşaltmalısınız. Sandalye arkalarına uygulanan işlem kesme oyma ahşap türü arasında yer alır.

Yüzey Oyma:  Öncelikle yine ahşap üzerine istenilen desen uygulanır. Daha sonra U bıçak kullanılarak ahşabın yüzeyi üzerine desenin süslemesi yapılır.

Şekil Oymacılığı:  Yüzey oyma ya da kesme oyma ahşap türlerinden farklı olarak şekil oymacılığında ahşaptan üç boyutlu bir desen elde edilir.

Çok eski zamanlardan beri ahşap oyma sanatı Türk kültüründe de uygulanmaktaydı. Özellikle Orta Asya kurganlarında bunun örnekleri pazarıkta yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.  Ağaç işi malzemelerin bulunmasının yanı sıra at eğeri, koşum takımları ahşap oyma sanatı ile yapılmıştır.

Ahşap Oyma Sanatı Nasıl Yapılmakta

Ahşap oyma sanatı oldukça masrafsızdır. Öncelikle oyma sanatını yapabileceğiniz tahta seçilir. Tahta seçiminde ise ağacın genel özellikleri önem kazanır.

  • Ağaçların bir kısmı oldukça kolay kesilir. Bu ağaçlar oyma sanatı için uygun bir yapıya sahiptir.
  • Bazı ağaçlar çok çabuk bükülür ve şekil verilir. Bazı ağaçlar ise bükülmez. Bükülen ağaçlar oyma sanatı için uygunudur.
  • Ağaçların üzerleri pürüzlüdür ve tiftiklidir. Sertlikleri ve ağırlıkları ise oldukça farklıdır.

Oymacılıkta Süsleme Şekilleri

Aynı şekillerin yan yana tekrarı, aynı şeklin simetrik olarak tekrarı, motiflerin grift olarak karışması gibi birtakım süsleme şekilleri bulunur. Ahşaplar düzgün bir şekilde boyanır ve üzerine kabarma şekilleri uygulanır. Kişilerin tercihlerine göre çeşitli modeller uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan MEB Şube Müdürü Ne İş Yapar ve Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI