Sağlık

Aile Planlamasını Nedir? Aile Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Çocuk sahibi olmak, her evli çiftin istediği bir gerçektir. Bu gerçeği çiftlerin uygun zamanda, istenen koşullarda ve ailenin ihtiyacı oranında gerçekleştirmesi de en önemli unsurlardan biridir. Evli çiftlerin bu isteğinin kontrol altında tutulması aile planlaması ile olur. Aile planlamasında ki amaç da öncelikli olarak insanları ve sonrasında da evli çiftleri bilinçlendirmek ve ardından onlara yardımcı olmaktır.

Bu yazımızın içeriğini aile planlamasına ayırdık. Peki aile planlaması nasıl olur?

Aile Planlamasını Nedir? Aile Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Aile planlaması nasıl gerçekleşir?

Temel olarak bakıldığında aile planlamasında istenmeyen hamilelikler doğum kontrol yöntemlerinin vasıtasıyla önlenmektedir. Bunu yapabilmek için de evli çiftler değişik doğum kontrol yöntemleri kullanırlar. Bu yöntemler neticesinde istenmeyen doğumların önüne de geçmiş olurlar. Ancak çocuk sahibi olmak istediklerinde doğum kontrol yöntemlerine bir süre ara verirler ve istenen hamileliği gerçekleştirirler. Günümüzde yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemleri ise erkeklerde; prezervatif, kadınlarda ise doğum kontrol hapı ve spiral yöntemidir. Devlet bu doğrultuda aile planlamasına katkıda bulunabilmek amacı ile kendi bünyesinde bulunan tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak doğum kontrol hapı ve prezervatifi ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak vermektedir. Aynı zamanda spiral yöntemi için gerekli işlemlerde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bu yapılan faaliyetler aile planlamasına ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Aile planlamasının faydaları

Aile planlamasının en temel faydalarından biri, bayanların erken yaşta ve ilerleyen yaşlarında hamilelik ve doğum ile beraber gelebilecek sağlık risklerinin önüne geçilmiş olur. Genç yaşta istemediği halde hamile kalabilecek anne adayları için önlem alınmış olur. Aynı zamanda yaşı ilerlemiş kadınlarımızın da hamilelikten dolayı doğabilecek sağlık tehlikesinin de önüne geçilmiş olur.

Aile planlaması ile aileler istediği oranda bebek sahibi olurlar. Bu sayede istediği gibi çocuklarına ilgi gösterip, eğitimi ve geleceği içinde uygun koşulları rahatlıkla sağlayabilirler. Bunun en önemli getirisi çocuk sahibi olmak değil, önemli olan onlara en güzel eğitimi ve geleceği sunabilmektir.

Aile Planlamasını Nedir? Aile Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Aile planlaması çiftler için önemli olduğu kadar toplum içinde önemlidir. Devletin insanlar için sağladığı faydalardan daha iyi yararlanıldığı gibi aşırı nüfus artışının da önüne geçilmiş olur. Daha iyi bir gelir dağılımı için nüfusun gelire oranı oldukça önemlidir.

Sonuç itibari ile iyi bir aile ve toplum için aile planlaması yaşamımızın her anında önemlidir. Bir ülke ancak, akılcı ve düzeni korunmuş bir nüfus sistemi ile daha refah ve gelişmiş bir ülke yolunda sağlıklı adımlarla yürüyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı