Bilgi

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yurt dışına çıkmak isteyen kişiler amaçları ve ziyaret sebepleri ne olursa olsun ülkeler arası yapılan vize anlaşmalarına uymak zorundadır. Almanya da kendisine gelmek isteyen turistlere önce vize vermekte ve sonrasında kontrollü şekilde ülkesine almaktadır. Vize ister karayolu ile gümrüklerden giriş yapıldığında, ister hava yolu ile havaalanlarından girişte aranan belgelerden birisidir. Bu belgeyi almak için ise ülkemizde bulunan Alman konsolosluklarından birisine gidilmesi ve vize başvurusunda bulunulması gerekir. Vize başvurusu yapıldıktan sonra size verilen randevu tarihinde konsolosluğa giderek ziyaret talebinizi açıklamanız ve size sorulan sorulara yanıt vermeniz gerekir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? (2018)

Bundan sonraki süreçte ise vizenin verilip verilmeyeceği konsolosluk tarafından verilecek bir karardır. Almanya vizesi almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de vizenin kaç günde verildiğidir. Bu süre ile ilgili net bilgilerin verilmesi için öncelikle vize türünün ne olduğunun bilinmesi gerekir. Almanya’ya gidebilmek ve vize alabilmek için birkaç seçenek mevcuttur. En sık talep edilen vizeler sınırlı ve kısa süre için geçerli olan turist vizesi, bir iş ya da tedavi gibi zorunlu bir amaç ile gidiliyor ise belirli günler için verilen vize ve son olarak da öğrencilerin almış olduğu vizelerdir. Vize başvurusu yaparken konsoloslukta belirttiğiniz ziyaret amacına göre vize tipi belirlenecek ve cevap verilme süresi de buna göre değişecektir.

Reklam Alanı

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Vizesi Alma Süresi

Almanya ziyareti yapmayı düşünüyorsanız ve gitmeyi planladığınız dönem için geçerli bir vizeniz yoksa öncelikli olarak size en yakın Alman konsolosluğundan randevu almanız gerekir. Alman konsolosluğu kendi iş yoğunluğuna göre size randevu vermektedir. Bu sebeple zaman kaybetmeden en kısa sürede randevunuzu almanız önemlidir. Bu süreç vize alma sürecine dahil değildir. Dolayısı ile acili yet arz eden durumlarınızda konsolosluğa bu durumu ayrıca bildirmeniz gerekebilir. Konsolosluğa size verilen randevu tarihinde gidip görüşmeyi tamamlayarak vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Almanya konsolosluğu bazı durumlarda görüşme esnasında vizenizi onaylayıp size teslim ederken genelde okul ya da iş için talep edilen vizelerde gerekli soruşturmaları yapmak için belirli bir süre vermeden size haber verileceğini söyleyebilirler. Bu aşamada bekleme sürecinin ne olacağı da tam bilinmemektedir.

Pasaportunuz İle Birlikte Gönderilir

Vize başvurusu için konsolosluğa gittiğinizde pasaportunuz ve başvuru evraklarınızı oraya teslim edersiniz. Vize onayı ya da reddi ile birlikte size pasaportunuz konsolosluk tarafından geri gönderilir. Bu bekleme sürecinde pasaportunuz ile ilgili durumu konsolosluk danışma hattından öğrenebilirsiniz. Ancak vize alıp almadığınızı görebilmek için pasaportun size gönderilmesini beklemeniz gerekir. Bu günün ne kadar olacağı ise kesin olmamakla beraber maksimum 3 ay içinde çözülmektedir. Turist vizelerinde ise bu süre tur şirketlerine bağlı olarak işlemlerin hızlanması sayesinde çok daha kısa olup birkaç gün içinde verilebilir. Resmi görev ile yurt dışına çıkacak kişilerde bu süre çok kısadır. Vizenin bekleme süresi bir nevi gidilme amacına bağlı olarak değişir. Her vize talebi olumlu olmadığı gibi bazen uzun süre vize bekleyen kişilere vize verilebilmektedir. Alman konsolosluğundaki görevlilere gitme sebebinizi net bir şekilde anlatmanız ve başvuru görüşmesinde evraklarınızı eksiksiz şekilde getirmeniz bu sürecin hızlandırılmasına etki edebilir.

Reklam Alanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı