ANKARA GÖÇ İDARESİ

  • Mesut YEŞİLYURT

Göç idaresi, İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile kurulmuştur. Ankara göç idaresi bu kapsamda göç politika ve stratejilerini uygulamakla, yabancı vatandaşların ülkeye giriş- çıkış ya da ülkemizde konaklama konularını düzenlemekle ve göçle ilgili diğer koruma işlemleriyle görevlidir. Göç idaresi üzerinden pek çok işlem yürütülebilir. Vize, ikamet, sınır dışı etme, göç, geçici koruma yürütülen işlemlerden bazılarıdır. Göç idaresi yabancılarla ilgili olan pek çok işlemin merkezidir. Etkin bir göç yönetim sistemi de bu kurum ile mümkün olur.

İkamet izni, göç idaresi tarafından yürütülen ve kamusal düzenin yapı taşını oluşturan bir izindir. Ankara Göç İdaresi, Ankara’da bulunan yabancı vatandaşların ikamet izinleriyle ilgili konularda görevlidir. Her yabancı (istisnai durumlar hariç) Türkiye’de vize ya da vize muafiyet süresinden daha fazla kalmak istediğinde, ikamet izni almak durumundadır. Göç idaresi randevu ile alınabilecek olan ikamet izni, yabancı vatandaşlara Türkiye’de belli bir adreste ve belli bir süre kapsamında konaklama izni sunar. İkamet izni oldukça önemlidir ve yetkili makamlar tarafından yapılan birtakım değerlendirmeler sonucunda verilir. Gerekli olan şatların sağlanması gerekir. Aksi halde kişilerin yaptıkları başvurular iptal edilir ya da olumsuz değerlendirilir.

Başvurular Nasıl Yapılır

Oturum izni için e-ikamet sistemi üzerinden başvuru yapılır. Yapılan başvuruda kişilere sistem tarafından randevu verilir ve kişiler istenen evrakları tamamlayarak randevu verilen gün ve saatte yetkili makamlarda görüşmeye giderler. E-ikamet randevu kısmında ve daha sonrasında oldukça dikkatli olmak gerekir. Hatta profesyonel bir danışmanlık firması olan TRA Pasaport bu alanda oldukça kaliteli bir hizmet sunar. Başvuru, evrak toplama ve teslim, süre takibi, sağlık sigortası gibi pek çok alanda müşterilerinin hata yapma risklerini ortadan kaldırır. Bu nedenle ikamet tezkeresi işlemlerinde işin uzmanıyla çalışmak, kişileri her daim olumlu sonuca ulaştıracaktır. Ayrıca rahat, huzurlu ve profesyonel bir ikamet izni süreci geçirilebilecektir.

Ankara Göç İdaresi İkamet İşlemleri

Yabancı uyruklu kişilerin Ankara’yla ilgili olan tüm ikamet işlemleri, Ankara Göç İdaresi tarafından düzenlenir. Göç idaresi üzerinden; ikamet izni bilgisi, türleri, harç bilgileri öğrenilebilir. Ayrıca Ankara Göç idaresi randevu sistemi olan e-ikamet üzerinden gerekli ikamet başvuruları yapılabilir. Başvuru yaparken girilen tüm bilgiler doğru olmalıdır. Yanlış ya da eksik bir bilgi girilmesi başvuru iptaline yol açabilir. İkamet izni gibi bir başvurunun iptali de kişiye ağır sonuçlar doğurabilir. Kişi kaçak konumuna düşebilir veya kişiden yurt dışına çıkması talep edilebilir. Bu nedenle dikkatli olmak da ve profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak da yarar vardır.

TRA Pasaport Ankara başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalarda, randevu işlemlerinde ve evrak listesi takibinde müşterilerine en profesyonel hizmeti sunar. Bu sayede Ankara Göç idaresi  e- ikamet kısmı da evrak aşaması da uzman bir el yardımı ile geçilir. Olumsuzluklarla karşılaşılmaz ya da olumsuzluklarla karşılaşılsa da TRA Pasaport kalıcı ve net çözümleri ile müşterilerine hep bir çıkış kapısı sağlar. BU nedenle işinizi şansa bırakmayın. Gerekli olan sürelerin kaçırılması durumunda başvuru iptali olabileceğini ve yurt dışına çıkışın talep edilebileceğini unutmayın. İkamet tezkeresi oldukça ciddi bir izindir ve izinle ilgili her detay yetkili makamlarca değerlendirilir. O nedenle ufacık bir hataya bile yer yoktur. Özellikle ilk kez ikamet izin başvurusunda bulunacak kişilerin profesyonel desteğe çok daha fazla ihtiyaçları vardır. TRA Pasaport güvenilirliği, uzmanlığı ve deneyimi ile gerekli olan danışmanlık hizmetini başarıyla sağlar. Bu sayede göç idaresi e- ikamet alanında hata riski ortadan kalkar.

Bir önceki yazımız olan Pasta Oyunları İle Eğlenerek Öğrenmek! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI