Ankilozan Spondilit Belirtileri Ve Tedavisi

  • Mesut YEŞİLYURT

Kalça kemiği ve bel kemiği arasında bulunan eklemlerde görülen iltihaplanmalar Ankilozan spondilit olarak ifade edilir. Romatizmal bir hastalık olup iki kemiğin birleşerek tek bir kemik haline gelmesidir.  Çeşitli hareket kısıtlılığına neden olabileceği gibi; kalça, ayak, diz ve omurgada görülen iltihaplanmalar Ankilozan spondilit rahatsızlığına bağlı olarak gelişebilir. Daha çok genç yaşta olan erkeklerde görülmektedir. Antikolozon spondilit belirtileri ve tedavisi için öncelikle hastalığın nasıl ortaya çıktığını öğrenmeniz gerekir.

Ankilozon Spondilit ( AS) Nasıl Ortaya Çıkar?

Bel ağrısı ya da özellikle sabahları belde tutukluk olarak ortaya çıkabilir. Şiddeti ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. İlerleyen durumlarda omurga hareketi sınırlanır ve hareket edemez duruma gelir. Nedenleri tam olarak kanıtlanamasa da kalıtsal birtakım faktörler nedeni ile ortaya çıktığı uzmanlar tarafından söylenmekte. HLA-B27 adı verilen yapının bulunması Antikolozon spondilit hastalığına yakalanma riskini arttırmakta. Bunların yanı sıra;

  • Bel bölgesinde görülen ağrılar, sertlik ve hareket kısıtlılığı AS hastalığına yol açmaktadır
  • Egzersiz yapıldığı taktirde ise belde görülen sertliğin azaldığı saptanmıştır. Ancak hastalık boyun bölgesini de etkilemekte.
  • AS rahatsızlığına yakalanan kişilerde nefes alıp verirken zorlanmalar oluşur. Genel olarak hafif seyreden bir hastalık olsa da organları da etkileyebilir.
  • Kolların hareket etmesinde zorlanması, göğüste görülen ağrılar da ankilozon spondilit hastalığının belirtileri arasında yer alır. Antikolozon spondilit belirtileri ve tedavisi için uzman doktorlar ile görüşmeniz gerekir.

Ankilozon Spondilit Erken Tanı

Tüm hastalıklarda olduğu üzere erken tanı AS hastalığı içinde oldukça mühimdir. İleride daha kötü sonuçlara sebebiyet vermemesi için bel ağrılarınızı, bacak ve eklem ağrılarınızı hafife almayın, mutlaka doktoruz ile görüşün.  Tanının koyulabilmesi için ise doktorunuz tarafından tam bir fizik muayene yapılması şarttır.

Antikolozon spondilit belirtileri ve tedavisi hastaların doktora çeşitli şikayetler eşliğinde gitmesi ile başlar. Hareket kısıtlılığı, gözde bulanıklık, ateş, gece terleme, yere tam olarak basamama görülen belirtileri arasında yer alır. Tanı için yapılan testlerde ise HLA-b27 pozitif olarak çıkar. Kan testi, omurga için röntgen filmi çekilmesi hastalığın saptanmasında oldukça önemlidir. Erken tanı ve müdahale de kişiler tedavi edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Ve Doğumda Homeopati Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI