Anksiyete Nedir ?

anksiyete bozukluğu
  • Mesut YEŞİLYURT

Anksiyete Nedir ?

Günümüzde en sık rastlanan psikolojik hastalık olan anksiyete, durdurulamaz bir biçimde insanlarda görülmeye devam ediyor. Anksiyete hastalığı insan hayatını oldukça etkileyebiliyor. Yaşam düzeninin bozulması, kalitenin düşmesi ve insan vücudunun daha sağlıksız hale gelmesine bile sebep olabiliyor.Bu durum hasta bireyi etkilemekle kalmıyor. Aynı zamanda çevresinde barınan bireylere de sıçrıyor. Anksiyete yani kaygı bozukluğu yaşan kişilerin, bir olay yada bir durum gerçekleşmeden önce hissediyor oldukları aşırı yoğun hislerden ibarettir. Kaygı bozukluğu yaşan kişilerde panik seviyesi normal bir bireydekinden daha yüksek bir seviyeye çıkıyor olduğu için bu durumda hasta kaygı bozukluğu yaşar. Panik seviyesini kontrol edemez. Hasta birey bu durumu geçiriyorken, kötü bir şeyler olacağı hissine kapılır ve bu hislerden kendisini uzak tutamaz.

Anksiyete Bozukluğu

Bir anksiyete yaşan birey, kriz anında yaşadığı olayı çok farklı bir biçimde algılar. Kriz esnasında çok kötü bir şey yaşayacakmış hissine kapılır veyahut bir durumun içerisinde barınırken bu durumu daha tehlikeli ve daha korkunç görürler. Anksiyete yani kaygı bozukluğu yaşayan bu bireylerde, hastalığın getirdiği duygular o kadar kuvvetlidir ki, bu durumun hiç geçmeyeğine inandırır bireyi. Zorlu bir dönemi atlatmaya çalışan anksiyete yani kaygı bozukluğuna sahip bireyler bilişsel davranışçı terapisi ile rahatlıkla bu durumu atlatabilirler. Anksiyete yani kaygı bozukluğunun sebebi ise son zamanlarda elde edilen verilerden dolayı, durumun çocukluk çağında ortaya çıktığını, çoğunlukla genetik ve aynı zamanda da çevredeki faktörlerin yaşanan travmatik olayların olduğu söyleniyor. Erken yaşta bu durumu yaşayabilecek kadar yaşanmış olan travmatik olayların, bu durumu yaşayan bireylerin korku işleme mekanizmasına zarar verdiği gerekçesiyle ebeveynlerin daha dikkatli olması gerektiği de belirtiliyor. Anksiyete yani kaygı bozukluğu geçirmesine sebep olacak şekilde bir olay yaşadıysa birey, bu durum hakkında acilen önlem alınması öneriliyor. Aynı zamanda bu durumu yaşayan kişi daha küçük yaşlarda ise, o bireylere daha çok dikkat edilmesi gerektiği de gözden kaçmıyor.

Anksiyete durumunu yaşayan bir bireyin yaşam kalitesi adına bu duruma önlem alınması büyük önem taşıyor.Kişi kendi durumunu yansıtmaya çekiniyor veya bu durumdan bahsetmek istemiyor olabilir. Bu durumda ise işin içine ebeveynler giriyor. Bu durumu fark eden çevreden birinin veyahut ailelerin bir terapiste danışması gerekiyor. Hasta birey adına en sağlıklı verilen karar bu oluyor. Fakat hastanın yaşadığı travmatik olaya göre bu durum farklılık gösteriyor. Eğer hasta bu durumu yaşıyorsa ve başından büyük bir travma geçtiyse, aynı zamanda da bir terapiste danışmak istemiyorsa bu konuda bireye daha ılımlı yaklaşılması gerekir. Hastanın korku işleme mekanizmasında oluşan sorunlar psikolojik olarak farklı şeyler olmasına da sebep olabilir. Bu durumda önem taşıyan nitelikte davranışlar sergilenmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI