Anne & Bebek

Anne Karnı Ne Zaman Belirginleşir ve Ortaya Çıkar?

Henüz fiziksel olarak hiçbir değişim yokken hamileliğin anlaşılması anne karnı ne zaman belli olur ya da anne karnı ne zaman belirginleşir veya anne karnı ne zaman ortaya çıkar gibi sorular ile birlikte anne adaylarını alır bir telaş… Acaba karnım ne zaman belli olur? Hamilelik zamanlarının ilk dönemlerinde yani daha karnın çıkmasından önce en çok sorulan anne karnı ne zaman belirginleşir ve ortaya çıkar? Soruları belli dönemleri kapsar. Belli olması, ortaya çıkması ve büyümesi farklı anlamlar içerdiği gibi farklı dönemleri kapsayacaktır. Hamilelik dönemlerinde ilk aydan itibaren bebeklerde gelişim süreçleri başlar. Embriyo olarak isimlendirilen kesecik git gide büyür ve bu keseciğin içerisinde bebekler gelişmeye başlar. İşte bu gelişim süreçleri karnın şişmesiyle doğru orantılıdır.

Ancak şunu da belirtmekte yarar var ki; karnın büyümesi bebeğin sağlıklı gelişim gösterdiği anlamına gelmiyor. Bazı hanımların karnı daha az büyürken sağlıklı bebekler dünyaya getiriyorlar. Bazı hanımların ise göbekleri büyük olurken zayıf ve beslenememiş bebekler dünyaya getirebiliyorlar. Bu yüzden karın büyüklüğü bebek gelişiminde baz alınmamalıdır. Ultrason görüntülemeleri ve diğer muayene yöntemleriyle hamilelik süresi boyunca bebek sağlığı hakkında bilgiler alınabilir.

Gebelikte Karın Hangi Haftada Belirginleşir?

Tabi, hamile hanımların gebelikte karın büyümesi hangi ayda olur sorusunu araştırmanın bir diğer yönü de fiziklerinde meydana gelecek değişimlerin süresini merak etmesidir. Karnın belirmesiyle birlikte artık eski kıyafetler olmayacak ve hamileler için özel tasarlanmış anne ve bebek sağlığını koruyan kıyafetlere geçilecektir.

Anne adaylarının karınlarının ortaya çıkması ve hamilelik süreçlerinin artık kendini iyiden iyiye belli etmesi gebeliğin 5. Ayına kadar devam etmektedir. 20 haftalık olan hamilelik dönemlerinde karınlar artık elbise üzerinden belirmeye başlayacaktır. Dışarından bakılınca hamile olunduğu bu dönemlerde anlaşılmaktadır. Ancak kıyafetler bir süre boyunca karın şişkinliğini gizleyecektir. Elbiseleriniz üzerinde olmadığında ise karnınızın belli olması 17. Haftada ortaya çıkacaktır. Anne karnı ne zaman ortaya çıkar sorusuna en genel cevabı vermek gerekirse; hamileliğin 17 ve 20. Haftaları, yani 5. Ayından sonraki dönem diyebiliriz. Ancak bu cevap her hanım için geçerli olmayabilir. Yaş, kilo, boy ve anatomik yapı karnın belli dönemlerde ortaya çıkmasına neden olabilir. Zayıf ve uzun boylu anne adaylarında karın daha fazla belli olurken şişman ve kısa boylu anne adaylarında karın daha geç dönemlerde belli olacaktır.

Karnın Büyük veya Küçük Olması Bebek Hakkında Bilgi Verir mi?

Anne adaylarının göbeklerinin büyümesiyle birlikte birçok davranış, eşya ve alışkanlık da değişecektir. Karnın ortaya çıkması demek bebeğin artık vücut yapısının şekillenmeye başladığı ve gelişim gösterdiği anlamına gelecektir. Bu dönemden sonra bebeklerin kalp atışları dinlenir, cinsiyetleri görülebilir ve tekmelemeleri hissedilebilir. Hamileliğin kaçıncı haftasında karın şişer sorusu kadar önemli olan diğer bir soru ise karnın şişmesinden sonra nasıl hareket edilmelidir.

Hamileliğin artık hissedilir oranda ortaya çıkması anne adayları için öncelikle rahat kıyafetlere geçişleri zorunlu kılacaktır. Özel olarak tasarlanan hamile kıyafetleri karnın ortaya çıkmasıyla birlikte hem anne hem de bebek için en rahat kullanım imkanını sunacaktır. Karnın belirmesinden çok önce başlanması gereken dikkatli hareket etme, karnın büyümesiyle birlikte daha da önem kazanacaktır. Anne adayları daha sakin oturuşlar ve kalkışlar yapmalıdır. Artık iki canlıdır ve bebeğin sağlığı her şeyden önemlidir.

Yazımızın sonunda hatırlatmakta yine fayda görüyoruz ki; karnın büyüklüğü bebeğin sağlığı ve gelişimi hakkında hiçbir ipucu vermez. Karnın büyük olması veya küçük görünmesi tamamen anne ile alakalı bir durumdur. Bebek sağlığı ve gelişimi sadece uzmanların ultrason görüntülemeleri ve gerekli muayeneleri yapmasıyla ortaya çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı