BüyüteçNet

Apandisit nedir, belirtileri nelerdir ?

Apandisit belirtileri arasında en sık karşılaşılan belirtiler; karın bölgesinde karşılaşılan sancılı şeklinde ağrılardır. Ağrı göbek deliği ve etrafından başlayarak, apandisit organının bulunduğu vücudun sağ köşesinde kemer hizasının üstünde ki beliren ağrı ile anlaşılır.

Karnınıza ellediğiniz zaman şiddetli bir acı hissedersiniz, apandisit bölgesinde şiddetli bir sancı ile karşı karşıya kalınır.

Karın ağrısı mide bulantısı, ateş, gaz sıkışması, sırt veya bel ağrısı gibi etkilere de sebep olabilir. Fakat her hasta da bu bulgular yer almaya bilir. Apandisitin patlaması yaşam sürecini zora sokan bir rahatsızlıktır. Apandisit bölgesinde bir ağrı hissedildiği zaman hemen doktora başvurulmalı, beklenilmemelidir. Aksi takdirde apandisitin patlaması sonucu ölümle sonuçlanabilecek tehlikeler ile karşı karşıya kalınabilir.

Apandisit nedir ?

Karnın sağ alt bölümünde yer alır ve kalın bağırsağın uzantısına denir. Solucan şekline sahip olmakta olup, hareket kabiliyetine sahiptir. Ortalama uzunluğu 9-10 cm ye kadar çıkabilir. Çocuklarda en uzun zamanıdır.

Apandisit belirtileri nasıl anlaşılır ?

İlk önce karnın orta kısmında, yaklaşık ağrı başladıktan 12-16 saat sonra karnın sağ alt kısmına doğru yani kasığa doğru ilerler, bu ağrılar olmasına rağmen 2 en fazla 3 gün içinde doktora gidilmez ise apandisit patlar. Genelde bu tip hastalar karın ağrısından yatmak ister, bacaklarını kendine çekerek kendini kıpırdatmadan yatmak ister. Hastanın olağandan farklı davranışları gösterir. Bu belirtiler olmasına rağmen hastaneye gidilmez ise karın zarı iltihabı, sepsis ve daha sonra ölüme kadar gidebilir.

Apandisit nedenleri nelerdir ?

Apandisitin içinde ki kanalın çekirdek gibi gıda artıkları ile tıkanması gerek de lenflerin şişmesi sonucunda ödem yapmasına apandisit hastalığı adı verilir.

Apandisit hastalığı nasıl tedavi edilir ?

Kanda ki vücudun bağışıklık sistemini oluşturan beyaz kan hücresi yani WBC değerinin yükselmesi ile ortaya çıkmaktadır. Hastaya sıvı ve katı gıdalar alması yasaklanır. Hastaya serum yolu ile bazı antibiyotikler verilir. Son yıllar da hastaya antibiyotik vererek konservatif yaklaşım ve ameliyatsız apandisit tedavisi yapılmaktadır. Eğer bu tedaviye rağmen kan tahlili sonuçlarında kan değerleri normale dönmez ise hasta muhakkak ameliyat edilmesi gerekmektedir.
Diğer belirtileri
apandisit
-İştahsızlık
-Mide bulantısı
-Ağrılar başladığı andan itibaren kusma
-Gaz ile birlikte ortaya çıkan kabızlık veya ishal
-Ateş
-Apandisit bölgesinde ağrılar
-Ağrılı idrara çıkma


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ