Eğitim

Asit yağmurları nedir, nasıl oluşur ve etkileri nelerdir ?

Önceki yazımızda Fosillerin oluşumundan ve kullanıldığı alanlardan söz etmiştik. Şimdi bu yazımıza ise bu fosillerin yakıt olarak kullanımından doğan asit yağmurlarına dair detaylı bilgileri paylaşacağız. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz da ‘Asit yağmurları nedir, nasıl oluşur ve etkileri nelerdir ?’ sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.
Fosillerin oluşturduğu kömürler ve petrollerin yakılması sonucunda ortaya çıkan azot, kükürt ve karbondioksit gibi gazların hava içinde bulunan su buharı ile tepkimeye girmesi sonucunda sülfür ve nitrik asitleri ortaya çıkmaktadır. İşte bu asitlerin doğa olaylarımız olan yağmur, sis ve kar gibi yağışlarla dünya üzerine ulaşmasına asit yağmurları denilmektedir. Normal bir yağmurun sahip olduğu Ph değerinin altına düşen değerler asit yağmurları olarak bilinmektedir. Bu da 5.6 olan değerin altına düşmesi anlamına gelmektedir.

Asit yağmurları hangi zararları vermektedir?asit-yagmuru-nedir
Yalnızca yağdığı bölgeyi değil, geniş bir alanı olumsuz olarak etkileyen bu yağışlar birçok verimli arazinin, ormanlarım ve tarım alanlarının yok olmasına neden olmaktadır. Rüzgar etkisiyle dağılma özelliğine sahip olan bu tanecikler üzerinde yetişen yeşil alanları kurutarak yok eden asit yağmurlarının diğer zararları ise şu şekildedir:
Ormanlardan sonra sulak alanlarda ve deniz ürünlerinin elde edildiği verimli su alanlarına yağan asit yağmurları bu canlıların ölmesine neden olmaktadır. Özellikle sudaki asit değişimine karşı duyarlı oldukları bilinen balıklar bu durumdan bir hayli etkilenmektedirler.
Hava içerisine yayılan zararlı asitleri solunum yollarımızla içimize çekerek tüm organlarımızın zarar görmesine neden olmaktadır. Solunumdan ve akciğerden kaynaklı tüm rahatsızlıklar ve kanser türlerinin başlıcAsit%20Yagmurlarialarına sebep olur. Genellikle çocuk yaşlarda daha fazla zarar verdiği görülen asit yağmurları bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Havanın içinde bulunan zararlı gazların sebep olduğu hastalıkların görülme oranı, bu sorunun yaşanmadığı yerlere göre daha fazladır. Havada kalma süreleri belirli zamanlara kadar sürse de, bu süreç içerisinde çeşitli etkenlerle taşınması yeryüzüne yeniden dönmekte ve birikmektedir.
İçeriğinde kalsiyum karbonat bulunan mermer gibi çeşitli malzemelerden meydana getirilmiş tarihi eser niteliğindeki objelere zarar vermektedir. Taşınmaz değerlerimiz arasında yer alan bu kültür varlıklarımız asit yağmurlarıyla dağılmakta ve harap olmaktadır.

Asit yağmurlarının zararlarına maruz kalmamak için neler yapılmalıdır? 
Asit yağmurlarının kömür kullanımından kaynaklandığını belirtmiştikimages. Bunun önüne geçebilmek için korsan olarak kullanılan kömürlerin satışının ve temin edilmesinin engellenmesi gerekmektedir. Termik santrallerde enerji üretimi yerine, kendini yenileyen güneş, rüzgar gibi kaynakların kullanılması gerekmektedir. Yeşil alanların arttırılması, ormanlara verilen zararların engellenmesi de asit yağmurlarının etkisini azaltmaktadır. Ekimi yapılacak olan bitkiler hava kirliliği ile mücadele edebilecek, kışın yaprak dökme gibi özelliklere sahip olmalıdır.
Bir diğer husus ise toplu ulaşım araçlarının kullanılması ve bakımlarının zamanında kontrol edilmesiyle mümkün hale gelmektedir. Sanayi tesislerinde bacaların filtreli olarak kullanılması da asit yağmurlarının etkisini azaltmak açısından faydalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı