Sgk

Askerlik Yaşı Kaçtır? 2018

Okuyanlar için askerlik yaşı kaçtır, askere gitme yaşı kaç veya askere kaç yaşında gidilir gibi sorular her bir Türk erkek gencinin 20’li yaşlara geldiği zaman sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Bu sebeple bugün sizlere bu konu hakkında net ve yeterli bilgi vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere iki tip askerlik vardır. Bunlardan birisi uzun dönem askerlik, diğeri ise de kısa dönem askerlik. Uzun dönem askerlik, ön lisans veya daha altı öğrenim kurumundan mezun olan adayların yapacağı askerlik türü olup, toplam da 12 ay süreli yapılır. Bunun yanı sıra ise kısa dönem askerlik ise herhangi bir öğretip programının yani üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden birinden mezun olan kişilerin yapacağı askerliktir.

Askerlik yaşı ön lisans veya lisans öğrencisi olmayan adaylar için 21 yaşında askere gidilir. Eskiden askerlik yaşı her ne kadar 18 diye bilsek de 20 idi. Ama 2014 yılında yapılan yasa değişikliği sebebi ile bu yaş sınırı 21’e yükseltilmiştir.

Okuyanlar için askerlik yaşı kaçtır?

Ön lisans veya lisans programlarından birini okuyan her erkek gencin aklında bu soru mevcuttur. Okul okunsun veya okunmasın her bir gencin askerliğini 2 yıl tecil etme hakkına sahiptir. Bu nedenle askerlikle ilişkisi bulunan herkes bir öğretip programına kayıtlı değil ise 23 yaşından itibaren askere gitmek zorundadır. Asker kaçağı olarak sayılmaktadır. Her nedenle dahi olsa farklı bir durumu mevcut ise de bunu askerlik şubesine bildirmesi hak çıkması durumunda askere gitmeme gibi durumuna sahiptir.

Fakat şunu da belirtelim, bir öğretim kurumu ile ilişkisi olmadığı durumda hemen gidip askerliğini tecil ettirmelidir. Yoksa kişi asker kaçağı sayılacak, ilerleyen zamanlar da bol bol sıkıntı yaşayacaktır.

Askerlikte 29 Yaş Kuralı var mı?

Eğitim hayatına devam eden, açıköğretim veya normal güz öğretim programlarından herhangi birinden aktif öğrenci gözüken birey 29 yaşına kadar askerliğini erteleme imkanına sahiptir. Fakat 29 yaşında askere gitmesi gerekir. Eğer hala bu yaş da Lisans eğitimine devam ediyorsa asker kaçağı olarak eğitimine devam edebilir.

Asker kaçağı, yoklama kaçağı ve bakaya ne demek?

Herkesin merak ettiği başlıca sorulardan biridir. Eğer askerliğinizi tecil ettirmiş veya ettirmemiş iseniz, askerlik süreniz bitti ise gidip yoklama yaptırmadınız ise yoklama kaçağı sayılırsınız. Yoklama kaçağı olmanın ise bir bedeli yani yoklama kaçağı para cezası mevcuttur. Bu ceza bedelleri ise aşağıda ki gibidir.

Eğer yoklama yaptırırsa ve tecil ettirirse askerlik tecil hakkı da sona ermiş ise olacak olan şey, askerlik kaçağı sayılır. Askerlik kaçağı ise de askerlik yeri açıklanmış, gidiş tarihi açıklanmış olan kişilerdir. Yani askere gitmesi gerektiği halde askerlikten kaçması anlamına gelir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 1998 doğumluyum liseyi bitirdim üniversiteye gitmedim 2018 yılında üniversite sınavına girip kesin olarak üniversiteye gitmek istiyorum.Sınava girdiğimde 20 yaşımda olacağım acaba askerlik sınava ve üniversiteye girmemde bir sorun çıkarır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı