BüyüteçNet

Askerlik Yoklaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Askerlik Yoklaması

Askerlik çağına gelen her erkeğin yaptırmak zorunda olduğu askerlik yoklaması işlemi, son zamanların en fazla merak edilen konularından biri oldu. Eski dönemlerde askerlik yoklaması işlemleri için bizzat askerlik şubelerine gidilmesi gerekiyordu. Ancak, yapılan son düzenlemelerle birlikte askerlik yoklaması işlemleri e-Devlet üzerinden de kolayca yapılabiliyor.

Askerlik Yoklaması Nedir?

Askerlik çağına gelen erkek Türk vatandaşlarının eğitim ve sağlık gibi durumlarının incelenmesi ile yapılan askerliğe elverişli olup olmama durumu, askerlik yoklaması şeklinde tanımlanır. Yapılan yoklama sırasında, kişinin askere gidip gitmemesi hakkında nihai karar verilir. Türkiye’de askere gitme yaşı olan 20 yaşını dolduran her erkeğin kanun gereği belirtilen süre içinde askerlik yoklaması işlemlerini yaptırması gerekiyor. Şayet, belirtilen yoklama süresi içerisinde hiçbir yoklama yaptırmayan kişiler, asker kaçağı durumuna düşerler.

Askerlik Yoklaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Askerlik Yoklaması Nasıl Yapılır?

Daha önceki dönemlerde askerlik yoklaması yaptırmak için askerlik şubelerine bizzat gitmek ve başvuruda bulunmak gerekiyordu. Ancak konu ile ilgili yapılan son düzenlemeye göre bu işlemin tamamı e-Devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilir. Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı işbirliği ile başlatılan e-yoklama uygulaması kapsamında, yoklama işlemlerinde istenen bilgi formları e-Devlet sistemi üzerinden de doldurulabiliyor. İşlemlerin sonunda, aile hekimlerine de giderek askerlik yoklaması işlemlerinin son aşaması da. Askerlik yoklaması işlemini e-Devlet üzerinden yapmak isteyenlerin öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekir. Bunun için de bir e-Devlet şifresine sahip olmak zorunludur.

E-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilirler. Daha önce şifre almış ancak şifresini unutmuş olan kişilerin de, “şifremi unuttum” diyerek ya da yine PTT şubelerine giderek yeni bir şifre almaları mümkün. Şifre işlemlerinin ardından e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama bölümünü ASAL Yoklama yazılarak, açılan pencerede ASAL Yoklama Başvurusu sekmesine tıklayıp yoklama işlemlerinin yapılması gerekiyor. Bu bölümde yoklama işlemlerinin yanı sıra askerlik tecil işlemleri de yapılabiliyor. ASAL tarafından yoklama işlemlerine ilişkin istenen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girildikten sonra, son olarak fotoğraf yüklemesi yapmak ve sağlık durumu hakkındaki bilgi formunun doldurulması gerekiyor. Form doldurma işlemi de bittikten sonra kayıtlı olunan aile hekimliğine gidilerek TC Kimlik Kartı ile müracaat edip, askerlik yoklaması için muayene olmak istendiğinin belirtilmesi gerekiyor.

Aile Hekimliğinde Muayene

Aile hekimliğine müracaat edildikten sonra aile hekimi tarafından genel muayene işlemlerine geçilir. Kişi hakkında “askerliğe elverişlidir” şeklinde bir karar verildiğinde yoklama işlemi tamamlanmış oluyor. Aile hekiminin bu kararı sisteme girmesi sonucu tüm bilgiler otomatik olarak askerlik şubesine gönderiliyor. Bu durumda yeniden askerlik şubesine gitmeye ya da e-Devlet üzerinden yeniden işlem yapmaya gerek kalmıyor. Aile hekimi tarafından yapılan muayene işlemi bittikten 1 iş günü sonra da, e-Devlet üzerinde yapılmış olan yoklamanın tüm detayları görülebiliyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ