BüyüteçNet

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Çözümler Nelerdir?

Ayakların gün içinde terlemesiyle ve ayakkabı içinde kurumasıyla ayaklarda bakteri oluşumu ortaya çıkar. Bu ayaklarda koku oluşmasına neden olur ve sağlıksız bir ortam yaratır. Çoğu ortamda, özellikle ayakkabıların çıkarılması gereken yerlerde ayak kokusu kişileri mahcup eden bir durumdur. Bakteriler, ayakta genel olarak tırnak altı ve sertleşen topuk derinerinde birikir. Bu nedenle toğukların topuk taşı ile temizlenmesi, kremlenmesi ve uzun tırnakların da kesilmesi gerekir. Ayak kokusunu kısa sürede çözmek isteyen kişiler bakterilerin çoğalmasını önlemeli ve ayak temizliğine dikkat etmelidir.

Ayak Kakusuna Karşı Çorap ve Ayakkabı Tercihi

Terleyen ayaklarda kapalı ayakkabı giyileceği zaman teri tutan çorap giymek önemlidir. Ayrıca ayakkabı seçiminde de hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir. Çorap alırken içeriğinde bulunan malzemelerin oranına dikkat edilmelidir. Pamuklu çorap, nefes alan özelliği sebebiyle cildi rahat ettirir ve teri tutan özelliktedir.  Özellikle ayakları çok terleyen kişlerin çorapsız ayakkabı kullanımı önerilmez. Çorapsız ayakkabı kullanımında ter ayakkabıda kurur ve kısa sürede bakteri oluşturur. Böylece ayakkasbı her giyildiğinde direkt ayaklarda kokuya neden olacak ve ayakların özenle temizlenmiş olması da bu durumda işe yaramayacaktır.

Dışarıdan eve gelen kişilerin öncelikle ayakkabıları havalandırmak için açık alana bırakmaları da ayakkabı içindeki kötü havayı dağıtır. 

Ayak Kokusu İçin Doğal Çözümler

Ayak kokusunu fazlaca yaşayan kişiler evde bazı doğal yöntemler ile kokuyu hafifletebilir. Bu yöntemler herkeste kesin çözüm oluşturmasa da birkaç yöntemin denenmesi ile doğru ve iyi bir sonuca ulaşılabilir.

Lavanta yağının ayaklarda kullanımı hem güzel bir koku oluştururken hem de kokuya neden olan bakterilerin temizlenmesinde etkilidir. Ayakların dokulabileceği büyüklükte bir leğende yeteri kadar ılık su içine damtılacak birkaç damla lavanta yağı ile ayaklar 15 dakika kadar dinlendirilmelidir. Bu uygulama gün aşırı günde 2 kez olacak şekilde uygulanabilir.

Sirke kullanımı da ortamda oluşan bakterilerin temizlenmesinde etkili bir yöntemdir. Ayakların sığacağı bir leğende yeteri kadar ılık su içine 2 su bardağı sirke dökülmelidir. Ayaklar bu karışım içinde yaklaşık 20 dakika dinlendirilir. Sonrasında ayakta oluşacak keskin sirke kokusunun giderilmesi için ayaklar sabunla bol su ile yıkanmalıdır. Bu yöntem de kısa sürede bakterilerin temizlenmesine yol açacağı için ayak kokusunun giderilmesinde de doğru bir yöntemdir.

Karbonat kullanımı da bakterilerin kısa sürede temizlenmesinde ve ayaklarda meydana gelen kokusnun giderilmesinde uygulanabilecek bir yöntemdir. Ayakların sığacağı bir leğende bulunan ılık suya 2 tatlı kaşığı karbonat atılır. Bu su içinde ayaklar 20 dakika kadar bekletilir. Bu yöntem koku azalana kadar, olumlu etkiler hissedilene kadar, 1 hafta süresince her gün tekrarlanmalıdır. 

Ayak Kokusunun Giderilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabılarda oluşacak kokunun önlenmesi için ayakkabı deodorantları kullanılmalıdır. Her gün aynı ayakkabı kullanımından uzak durulmalıdır. Ayakların kapalı ayakkabıda daha az terlemesi için çorap içine pudra dökülebilir. Uzun süre kapalı ayakkabı kullanımı gerekiyorsa kişi yanında yedek çorap taşıyabilir. Ayakkabının çıkarılması gerektiği durumlarda temiz çorap kullanılabilir. Aynı zamanda çorap seçiminde pamuklu olanlar seçilmeli ve hava alacak ayakkabılar kullanılmalıdır. Ayakkabıların tabanlığı değişebiliyorsa maksimum 6 ayda tabanlık yenilenmelidir. Kişi eve geldiğinde ayakkabıyı havalandırmalı ve ayaklarını bol su ile güzelce yıkamalıdır. Topuklarda oluşabilecek ölü deriler topuk taşı ile temizlenebilir. Ayakkabılar havalandırılırken ayakkabılar içinde 5-6 adet karanfil atılabilir. Özellikle spor ayakkabılar ter oluşturacak ayakkabılardan biridir. Çamaşır makinesinde düşük sıcaklıkta yıkanmalıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ