Sağlık

Basur (Hemoroit) Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Yolları Nelerdir ?

Basur(Hemoroit)  genelde pek konuşulmayan, hatta doktora bile utanarak söylediğimiz bir rahatsızlıktır. Basur (Hemoroit)  problemi olan pek çok kişinin de sorunu haline gelmiş, hatta hayatını kabusa çevirmiş bir konudur.

Basur (Hemoroit) Nedir?

Basur (Hemoroit)  makat kısmına yakın bölgede, kan damarlarının ve onların etrafındaki bağ dokusunun, oluşturduğu pakelerin, dışarı doğru çıkmasıdır. Toplardamarların genişlemesi ile dışarıya çıkan bu şişlikler, basura (hemoroit)  neden oluyor. Basur (Hemoroit)  hem kadınları hem de erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Otuz yaşını geçmiş kişilerin, neredeyse yarısı basur (hemoroit)  sorunu ile karşılaşıyor.  Basurun (Hemoroit)  en önemli belirtileri kanama ve ağrı olabilir.

Basurun (Hemoroit) Nedenleri

Daha çok kabızlık durumlarında, uzun süreli tuvalette oturmak, buna bağlı olarak ıkınmak en önemli sebeplerden bir tanesidir. Yaşlılık da daha çok görülebilir,  ileri yaşlarda bağ dokusundaki gevşemeler, buna bağlı olarak pakelerin dışarıya çıkmasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde de, karın içi basıncın yükselmesi ve hamilelik nedeni ile damarlardaki genişleme sonucu, sık sık rastlanan bir rahatsızlık durumuna gelmektedir. Aşırı kiloyu da basur (hemoroit)  sebepleri içinde sayabiliriz, çünkü kiloya bağlı birçok şey de basurun (hemoroit)  oluşumunu tetikleyici unsurlardandır.
Basur (Hemoroit) hastalığının başlıca dört evresi vardır.

Birinci Evre Basurlar (Hemoroit)
Makat kanalının içinde olan ve dışarıya çıkmamış basurlardır. Bu basurlar belirti vermez, bazen kanama, makatta dolgunluk hissi, huzursuzluk ve baskı hissi yaratabilirler.

İkinci Evre Basurlar (Hemoroit)
Makatın içindedir dönem dönem dışarı çıkarlar, bir süre sonra kendiliklerinden tekrar içeriye girerler. İkinci evre basurlarda da enderde olsa, kanama, baskı hissi ve ağrı hissedilebilir.

Üçüncü Derece Basurlar (Hemoroit)
Makatın içinden dışarıya çıkarlar ve kişinin dönem dönem bunları ittirerek içeri göndermesi gerekir.

Dördüncü Derece Basurlar (Hemoroit)
En son aşamadır, dışarı çıkmıştır, hasta itse bile içeri gönderemiyordur, ağrı, kanama ve rahatsızlık hissi oldukça çoktur. Basur (Hemoroit)  bu evreye gelmişse cerrahi müdahale gerekebilir.


hemoreidBasur (Hemoroit)
 Erken Teşhis Edildiğinde

Erken teşhis edilirse basur (hemoroit) tedavisi daha kolay olmaktadır. Bazen yeme alışkanlıklarımızı değiştirmek bile, çok iyi sonuçlar verebilir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek ve kırmızı eti daha az tüketerek, kabızlıktan kaçınarak ilk aşamalarında basuru (hemoroit) durdurup, tedavisi sağlanabilir.

Basur (Hemoroit) hastalarının, baharatlı ve acılı gıdalar almaları önerilmez. Bu gıdalardan uzak durmak, alkol ve kahve tüketimine dikkat etmekte, basur (hemoroit) sorunumuzu çözerken, bize yardımcı olacaktır. Uzun süre oturmak, bisiklete ve ata binmek, uzun süreli araba kullanımı gibi durumlarda, yapılmaması gereken öneriler arasındadır.

Basur (Hemoroit) Tedavi Yöntemleri

Ameliyatsız ilaçla tedavi yöntemleri

Ameliyat dışında gerek ilaçlarla, gerekse ilaçsız bazı tedavi yöntemleri vardır. İlaçlarla tedavi yöntemlerinde tercih edilen şey, basur (hemoroit) birinci veya ikinci evrede olmalıdır. Bir takım kremler ve pomatlar kullanılır. Sıcak oturma banyoları önerilir. Sıcak oturma banyoları ağrıyı azaltmakta, şikayetlerin yatışmasında çok etkili bir uygulamadır.

Ameliyatsız aletlerle tedavi yöntemleri

İkinci ve üçüncü derece basurlar (hemoroit) için, ameliyatsız fakat alet kullanarak yapılan üç çeşit tedavi yöntemi vardır.

İnfrared koagülasyon kırmızı lazer ışınları ile yapılan bu tedavi şekli, dışarıya sarkan basur (hemoroit)  pakelerinin, kırmızı lazer ışınları kullanılarak, yakılması yöntemidir. Amaç sarkan pakelerin yukarıya çıkmasını sağlamaktır. Bu tedavi yöntemi, ağrısız bir tedavi yöntemidir. Yinede en iyi şekli, lokal anestezi uygulanarak yapılmasıdır. Hasta uygulamadan hemen sonra evine gidebilir. Başarılı sonuçlar görülmektedir. Fakat bu uygulamanın dezavantajı, şikayetleri mutlak olarak ortadan kaldırmaz.

Boğma yöntemi, bu uygulamada sarkan basur (hemoroit) pakesi, bir lastik aparatla iyice sıkılarak, kan dolaşımı kesilir, bir süre sonra boğma işlemi yapılan bölüm kendiliğinden düşer. Bu işlem çok iyi sonuçlar vermekle birlikte, pek çok cerrahi müdahalenin de önüne geçmektedir.

İğne ile basuru (hemoroit)  fiske etme, iğne ile tedavi amaçlı ilaç, basur içine uygulanarak, basurun ilerlemesi durdurulur. Çok tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Basur (Hemoroit) Ameliyatları

Basur (Hemoroit)  dördüncü evrede ve artık dayanılmaz boyutlarda ise ameliyat düşünülür. Ameliyat müdahalesi sonrasında da, hastayı zor bir süreç beklemektedir. Bu dönemde mutlaka yumuşak dışkılama ve zorlanmama şarttır. Sonuçlar olumludur, ancak pek çok ameliyattan önce boğma işlemi uygulaması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı