Anne & Bebek

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik sürecinde en merak edilen konulardan biri ise bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur konusudur. Bebeğin cinsiyeti hemen belli olmamaktadır. Bu nedenle bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olacak konumuzda anlattık. Çiftlerin mutluluğunu arttıracak ve onlara annelik, babalık vasıfları kazandıracak bebeklerin anne karnındayken birçok gelişim evresi bulunur. Adet kanamasının gecikmesiyle birlikte başlanan hamilelik dönemi 9 ay yani 40 hafta boyunca devam eder. Bu süreçte ise bebeğin tüm gelişim aşamaları ultrason sistemleriyle görüntülenebilir. Ultrason sistemleri bebeklerin fiziksel gelişimlerini takip ederek sağlıklarını sürekli kontrol altında tutmaya yarıyor. Hamilelik süresince belli aralıklarla ultrason görüntüleme sistemleriyle bebeklerin görüntülenmesi en doğru yol olacaktır. Ultrason görüntüleme sistemlerini doktorlarınız tavsiye edecek veya siz bebeğinizin her haline şahit olmak için herkesten çok fazla isteyeceksiniz. Çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeklerin cinsiyetlerinin bir an önce belli olmasının birçok faydası vardır. Geçmiş zamanlarda böyle bir görüntüleme sistemi olmadığı için bebeğin cinsiyeti doğum esnasında belli oluyordu. Bu da birçok zorluğu beraberinde getiriyordu. Artık doğumdan aylar önce bebeğin cinsiyeti öğreniliyor ve oldukça da yararlı bir işlevsellik sağlanmış olunuyor.

Reklam Alanı

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamileliğin anlaşılmasından itibaren geçen süreç içerisinde 5. veya 6. ayda bebeğin cinsiyeti belli olur. Ancak bebeğin cinsiyetinin belli olma zamanları bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Bebeklerin ters duruş pozisyonlarda olması ve cinsiyetin tam olarak fark edilmemesine neden olacaktır. Tamamen bebeğin duruş pozisyonuna bağlı olan cinsiyetin görülmesi bazen bir sonraki randevulara kalabiliyor. Bazı hamileliklerde bebek 5. ayın başlarında cinsiyetini gösterirken bazı hamileliklerde bu süreç 6. aya kadar uzayabiliyor.

Gelişen tıbbi cihaz sistemleri sayesinde hata payı olmadan %100 kesinlikle tüm bebeklerin cinsiyetleri hamileliğin beşinci ayından sonra görülebiliyor. Peki, bebeğin cinsiyeti ne zaman anlaşılır sorusu neden bizim için bu kadar önemli oluyor.

Reklam Alanı

Öncelikle bebeğin cinsiyetinin belli olması, bebeklerin isimlerinin belirlenmesinde oldukça etkili oluyor. Doğuma kadar geçen sürede bebekler için ailenin tüm üyelerinin ortak kararlarıyla isim bulunuyor ve bebeğe veriliyor. Erkek ve kız olmasının önceden öğrenilmesi isim telaşına düşülmeden iyice isim araştırması yaptıktan sonra isimlerin belirlenmesini sağlıyor.

ultrasonda bebeğin cinsiyeti görüntüsü

Bebeğin Cinsiyetinin Belli Olduğu Dönemler

Bebeklerin cinsiyetlerinin önceden bilinmesi, hazırlıkların da o yönde yapılmasını olanaklı kılıyor. Hiçbir sürprizle karşılaşmadan ve hiçbir son dakika olayı yaşamadan başlayacağınız yeni bebek hazırlıklarında erkekler için mavi renk ağırlıklı, kızlar için ise pembe renk ağırlık bebek ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bebeklerin cinsiyetinin anlaşılma zamanları büyük bir heyecan kaplar çiftleri… Ultrason başında elle ele bebeklerinin ilk görüntülerini görecek ve cinsiyetini öğrenecek çiftlerin yaşadığı mutluluğu hiçbir kelime ifade edemez. Bu anı sürekli yaşamak isterler. Bundan sonra hayatlarının odak noktasında olacak ve bütün yaşamlarını bebeklerine göre ayarlayacak çiftler, bebeklerinin ilk göründüğü zamanlarla birlikte varlığını hissettikleri bebeklerini görmüş de olacaktırlar. Tabi, birçok farklı yöntemle bu anı ölümsüzleştirmek mümkün hale gelmektedir.

Bebeğin ultrason filminin alınması ileriki zamanlarda oldukça neşeli şekilde hatırlanacak anılardan olacaktır. Eskiden böyle teknolojiler olmadığı için belki de sizin ultrason fotoğrafınız yoktu. Ancak bebeğinizin kesinlikle albümde bir tane ultrason fotoğrafı olması oldukça iyi olacaktır. Yıllar sonra hatırlanacak güzel bir anı olarak kalacaktır.

Belli dönemlerde gerçekleştirilen ultrasonlar sayesinde bebeklerin kalp atışları, cinsiyetleri ve tüm hamilelik süresince yaşanan gelişim evreleri denetlenmiş oluyor. Hamilelik boyunca doktorunuzun istediği sürece ultrason görüntülemesine başvurabilir ve bebeğinizi görebilirsiniz. Yazımızın sonuna gelirken hatırlatmakta bir daha fayda var ki; bebeklerin cinsiyetlerinin belli olduğu ay 5. Veya 6. Ay oluyor. Bebeğin duruş pozisyonuna göre cinsiyet daha erken zamanda veya daha geç bir dönemde de görülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı