Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2017

Bebek pernetil Hesaplama Yöntemi İle Bebeğinizi İzleyin

Bebek pernetil Hesaplama Yöntemi İle Bebeğinizi İzleyin
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Her zaman için söylenilen bir söz vardır: anne baba olmak kolay, önemli olan çocuğu büyütmektir. Her ne kadar klişe olsa da bu sözün doğruluk payı çok yüksektir.. Macera doğumla başlıyor. Her doğumdan sonra bebeğin boyu, kilosu, baş çevresi ölçülüyor. Böylece bebek bir çeşit kontrol altına alınıyor ve bu iş düzenli aralıklarla tekrarlanıyor. Bebeğin gösterdiği gelişim takip ediliyor. Aynı zamanda ortaya bebek persentil eğrileri tablosu ortaya çıkıyor.

Yüzdelik Belirleme Çizgileri

Persentil kısaca yüzde belirleme olarak açıklanabilir. Rastgele bir araya gelmiş yüz bebeğe ait ölçüler esas giriş verileridir. Bahse konu olan ölçüler bebeklerin boyları, kiloları ve kafa ölçüleridir. Örneğin üç aylık bir erkek bebek 6 kilo geliyorsa bu tam ortalama bir değerdir ve bebek yüz ufaklık arasında tam ortada yani ellinci sırada yer alır. O, erkek bebek persentil tablosunda elli persentilde yani tam ortada yer alacaktır. Eğer kilosu azsa persentil değerinde düşecektir, çoksa artacaktır. Standart değerin elli oluşuna göre böylece ölçümleme yapılır ve bebeklerin gelişimleri takip edilir. Söz konusu erkek bebeğin, erkek bebek persentil eğrileri sonuçlarına göre bir sorunu varsa ona göre önlemler alınacaktır. Annelerin sıklıkla kullandığı bizim çocuk akranlarına göre sanki zayıf cümlesi aslında bu ölçümlemenin başka bir ifadesidir.

bebekler baş çevresi nasıl ölçülür

Ölçülendirme Uzun Yıllar Devam Edebilir

Bebek persentil değerleri yıllara göre değişir. Her bir yaşın ayrı persentil hesaplaması vardır. İki yaşından sonra kafa ölçüsü hesaplara pek dahil edilmez, ölçümleme boy ve kilo üzerinden devam eder. Kız ve erkek bebekler için farklı geliştikleri için persentil değerleri de farklıdır. Kısaca söylemek gerekirse bebekler kendi yaşıtlarına uygun persentil değerlerinde elli civarında oldukları sürece normal gelişimlerini sürdürüyorlar demektir.

Bebek persentil ve Obezite

Çocukların normal gelişmesi, özellikle kilolarının normal sınırlar içinde kalması, olması gereken persentil ölçülerine uyması akla hemen fazla kilolu olmayı yani obeziteyi getirmektedir. Ne yazık ki obezite çocuklarımız için büyük sorun olmaya başladı. Bunda fast food tipi beslenmenin etkileri tartışılmaz. 10 yaşındaki bir çocuk en az 22 en çok 45 kilo olmalıdır. Ortalaması 34 kilodur (yani 50 persentil değeri), hatta 40 kilonun üstü bile tartışılabilir. Ama çevremize baktığımızda elinden patates cipsi ve cep telefonu düşmeyen, 50 kilodan fazla çocuklar görüyoruz. Bununönün egeçmek için bebek persentil değerleri sürekli kontrol edilmeli ve bu konuda gereken önlemler alınmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz