Anne & Bebek

Bebeklerde En Zor Çıkan Diş Hangisidir?

Bebekler de en zor çıkan diş hangisidir diye sık sık sorulmakta ve merak edilmektedir. Anne ve babalar bebeklerinin an ve an gelişimlerine dikkat etmelidir. Özellikle diş çıkarma esnasında bebeklerde en zor çıkan diş hangisi diye sorunca bu soruya oldukça önem verirler. Bebeklerin dişleri gelişi güzel değil bir sıra içerisinde çıkmaktadır.

Diş çıkarma sırasında bebek oldukça zorlanmaya başlar. Ne de olsa bir eti delerek geldiği için bebeklerde ateş ve buna benzer birçok şeye sebep olabilir. Bu sizde bir korku yaşatmamalıdır. Eğer bu durum daha ağırlaşır ise doktora gitmenizde tavsiye var. Bebeklerin diş çıkarması ortalama 6.aydan itibaren başlar. En zor diş çıkarması ise ilk dişleri olarak bilinir. Bu aydan sonra çıkaracağı dişler ilk dişe oranla daha rahat olacağı bilinmektedir.

Bebeklerde En Zor Çıkan Diş Hangisidir?

Bir bebeğin dişi olması gereken süreden çok çok önce çıkma olasılığı bulunmamaktadır. Vücut olduğu gibi sırası ve bir temele göre gelişim gösterir. Bu gelişim süreci dışına çıkma olasılığı bulunmamaktadır. Bu nedenle bebeklerin daha iyi ve daha güzel gelişim sürecinde olduğu bilinir.

Bebekler insanlara oranla daha iyi ve hızlı bir şekilde gelişim gösterirler. Bu gösterim süresinde kolay kolay bir değişim gözlemlenemez. Yapmanız gereken bebeğinizin gelişimini sürekli olarak dikkatli bir şekilde takip etmeniz olacaktır.

Bu takip süresinde zaten olumsuz bir durum olduğunda hissetme olasılığınız oldukça yüksek olacaktır. Ama ilk aylarda bebeğin yanında muhakkak bilen bir büyük olursa faydalı olur. Eğer böyle bir olasılığınız yok ise doktor kontrollerine düzenli bir şekilde götürün ve de doktor tavsiyesine mutlaka uyun. Bu bebeğiniz için oldukça önemli ve iyi gelecek bir durumdur.

Bebeklerde Diş hangi aylarda çıkar?

6. ve 7. aylarda alt, ön kesiciler,
8. ayda üst ön kesiciler,
8. ve 9. aylarda üst yan kesiciler,
9. ve 10. aylarda alt yan kesiciler,
10 ve 12. aylarda alt ve üst dişler,
16 ve 20. ay arası köpek dişleri,
20 ve 24 ay arası azı dişleri çıkar.

Bu sıra doğrultusunda bebeklerin dişleri çıkmaktadır. Bu sıranın bozulma olasılığı genellikle olmamaktadır. Eğer bebeğiniz diş çıkarma sırasında yüksek ateş gösterir ise mutlaka doktora gidin. Bebeklerin rahatsızlıkları normal çocuklara veya bireylere oranla daha ağır olacaktır. Vücudunun dirençsiz olması bunda temel sebeptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı