Anne & Bebek

Bebeklerde Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde uygulanan zeka testleri sayesinde bebeklerin, kavrama ve akıl yürütme yetenekleri, yargılama, görsel hafıza, öğrenme ve algılama yeteneklerinin gelişip gelişmediği veya ne düzeyde oldukları belirlenir? Bebeklerde ortaya çıkan zeka geriliği veya üstün zekalı bebek olup olmadığı yapılacak bu zeka testleriyle mümkün olmaktadır. Ayrıca bebeğin hangi alanlara ilgili olacağı ve hangi alanlarda ilgisiz kalacağı da bu testlerle anlaşarak önceden çözüm önerileri geliştirilir ve eksik kalınan noktalar en erken sürede telafi edilmeye çalışılır. Bebeklerde zeka testi nasıl yapılır sorusundan önce zeka testinin önemini belirtmek gerekir. Zeka testi sayesinde bebeklerdeki nörolojik bozukluklar, görme ve işitme sorunları önceden saptanabiliyor. En erken zamanda tespit edilecek bu sorunlar için ise gerekli tedavi önlemleri alınabiliyor.

İnsan zekasını etkileyen birçok farklı etmen vardır. Genetik faktörler ve çevresel faktörler zeka gelişiminde etkiliyken hastalıklar, sakatlıklar ve yeterli gelişim imkanlarının sağlanmaması zeka üzerinde etkili olabiliyor. Bebeklere zeka testi nasıl yapılır sorusunun cevabında bu testi uygulayan kişiler de çok önemlidir. Bebekler için uygulanacak olan tüm zeka testleri uzmanlar tarafından tam donanımlı kliniklerde yapılmalıdır. Aksi durumlarda test sonuçları geçerlilik sağlamayacak ve bebeğin gerçek zeka yapısı ortaya çıkmayacaktır.

Reklam Alanı

Bebek gelişiminde bebeğin belirli sürelerde vermesi gereken tepkileri vardır. Farklı zeka gruplarındaki denekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda doğumdan sonraki süreçlerde her bebeğin belli dönemlerde belli hareketleri yaptığı kanıtlanmıştır. İstisnalar kaideyi bozmasa da bebeklerin bu aylarda yapabilecekleri ölçülür ve buna göre zeka testleri oluşturulur. Bebeklerin olaylar ve davranışlar karşısında verdiği tepkiler ise onların zeka düzeylerini, analitik düşünme yapılarını ve beyinsel gelişimlerini gözler önüne serecektir.

zeka testi

Bebeklere Uygulanan Örnek Bir Zeka Testi

Bebeklerin zeka yapılarıyla alakalı kesin sonuçları verecek testler uzmanlar kontrolünde, kliniklerde yapılmalıdır. Ancak aileler bazı özel zeka testlerini evlerinde uygulayabilir ve bu testlere göre profesyonel yardıma başvurabilir. Fakat kesinlikle evde yapılan testlerle bebeklerin zeka yapısı hakkında kesin kanılara kapılmayın ve kesinlikle uzman görüşüne başvurun. Bebekler için evde uygulanacak zeka testi ise şu şekilde olmaktadır.

Reklam Alanı

Uygulamalı 10 farklı bölümden oluşan bebekler için uygulanacak zeka testlerinde belli puanlama yöntemleri vardır. 6 aylık bebeklerin alacağı ortalama puan 8 ile 11 puan arasında olurken 9 aylık bebekler için 13 – 18 puan ve 12. Ayını tamamlayan bebeklerin alacağı puan ise 22 ve 26 puan arasında olacaktır.

Bebeklerde Zeka Testi Uygulanışı

 • Kendisine verilen yemeği yemek istemediğinde veya beğenmediğinde başını çevirmesi
 • Kucağa gelmek istediğini belirtmek istediğinde kollarını yukarı doğru kaldırması
 • Giden birinin ardından el sallaması
 • Eline verilen oyuncağı tutabiliyor, bilerek yere atıyor veya incelemeye çalışıyor olması,
 • Oyuncaklarının belli bölümlerini bulmada zorlanıyor veya kolayca buluyor olması,
 • Taneli yiyecekleri tabaktan kendi başına alıyor ve yiyor olabilmesi,
 • Şarkı dinlediğinde şarkıya eşlik etmeye çalışması, ellerini ritme uygun veya ritme uymadan çırpması,
 • Oyuncağının düştüğünü fark ediyor veya yere düşen oyuncağını başka yerlerde arıyor olması,
 • Anlamlı sözcükler kuramasa bile konuşmaya çalışması, konuşan kişiye bakması veya baktırılmak istenen yöne doğru bakması ya da bakmaması,
 • Eline aldığı oyuncakları, oynama özelliklerine göre oynuyor olması, örneğin bir telefonu kulağına götürmesi veya arabayı sürmeye çalışması gibi…
 • Seslendiğinde fark etmesi, ismini bilmesi, anne ve babasını ayırt etmesi gibi becerileri kazanıp kazanmadığını, kazanmışsa ne ölçüde kazandığını bu testler ile anlayabilirsiniz. Evde uygulanacak zeka testleri bebekler için kesin sonuçlar sağlamaz. Bazı davranışlar geç kazanılabilir. Fakat olması gereken sürenin çok sonrasında hala belirgin davranışlar sergilenmiyor ise uzman görüşü şart olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı