BüyüteçNet

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebekler ishal olduğu zaman çok sıkıntılı bir dönem yaşarlar. İshal su kaybına neden olur. En önemli tehlikesi de vücudun susuz kalmasıdır. Bebeklerde ishal nasıl geçer sorusuna gelelim. Bu nedenle bebeklerde ishal tedavisi için su ve sulu gıdalar verilmelidir. Eğer bebeğinizde ishal ile birlikte bulantı ve kusma gibi şikayetler de varsa azar azar ancak sık sık su ve sulu gıdalar vermeniz uygun olacaktır. Bebeğiniz anne sütü alıyorsa bu dönemde biraz daha sık emzirmeye çalışın. Bebeğiniz biberon ile besleniyorsa, piyasada satılan ishal mamaları çocuğunuza iyi gelecektir. Hazır olarak satılan bu mamalardan çocuğunuza verebilirsiniz.

Bebekler de İshalin En İyi Tedavisi Temizliktir

Temizlik konusunda daha titiz davranmanız, mama hazırlamadan önce, bebeğinizin altını temizlediğinizde mutlaka ellerinizi bol su ve sabunla yıkamanız gerekir. Bebeğinizin biberonlarını ve kullanıyorsa emziklerini mutlaka kaynatın.

İshal olan bebeğinizin bol sıvı almasını sağlayın. Bebeğinizin su ve tuz kaybının yerine ishal tozu kullanabilirsiniz. Eğer ishal tuzu bulamıyorsanız, 5 su bardağı dolusu su 2 çorba kaşığı şeker 1 çay kaşığı tuzu karıştırıp, iki yaşından küçük olan bebeğinize 1 çay bardağı, 2 yaşından büyükse bir su bardağı içirebilirsiniz. Tabi ki bu bardakları bir kerede içeremiyorsanız tatlı kaşığı ile azar azar içirmenizde fayda vardır.

Bebekler de İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal olan bebeğinize şeftali, elma, muz gibi meyveler yedirin. Kesinlikle kola, fanda gibi asitli yiyeceklerden, şeker, çikolata gibi tatlı ve yaygı gıdalardan uzak tutun. Çay, ayva, fındık, limon da ishale iyi gelmektedir.

Eğer bebeğiniz iki yaşından büyükse ve sık bebekler de sulu ishali varsa sofra yemekleri yiyebilen çocuklara mama yerine pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler bu durumda uygundur. Tuzlu krakerler çocuğunuzun ihtiyacı olan tuz miktarını karşılamasına yardım eder. Sıvı kaybı varsa, doktorunuzun önereceği oral elektrolit ve şeker solüsyonlarını verebilirsiniz. İkinci günde süt ve su verebilirsiniz. Meyve suları ishali arttırabilir.

Mama ile beslenen bir yaşın üstündeki bebeklerde sulu ve sık ishal durumu ile karşılaşıldığında yine doktorunuzun tavsiyesi ile laktoz içermeyen ve sindirimi kolay olan mamalar verebilirsiniz. Yine su yerine dengeli elektrolit solüsyonu olarak bilinen ve eczanelerde satılan sıvılardan alarak doktorunuzun önerisiyle kullanabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa ve koyu renkli, az miktarda idrar yapıyorsa, kilosu başına en az 10 ml olacak şekilde bu solüsyonlardan içebilir. Sıvı miktarını hiç bir zaman kısıtlamayın. Normal mamaya dönerken doktorunuzun önerilerine uyun.

Lütfen dikkat! İshal olan bebeğinizin ishali 6 saatten uzun sürerse, dışkısında kan görürseniz, yüzünde veya vücudunda su kaybı belirtileri varsa, vakit kaybetmeyin ve hemen doktora götürün.

Eğer bebeğinizde; ağız ve dudaklarda kuruma, idrarda koyu renk ve yoğunluk, altı saat boyunca idrar yapmama, gözlerin çukurlaşması, bıngıldağın çökmesi, aşırı uyku hali ve halsizlik gibi şikayetler varsa bunlar susuz kaldığının göstergesidir ve gecikmeden doktora götürmelisiniz.

İshal olan bebeklerin tedavisi sıvı alımının sağlanması ve diyet uygulanması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bebeğinize uygun tedaviye doktorunuz karar verecektir. İshalin derecesi, bebeğinizin yaşı ve durumu tedavi yöntemini belirleyecektir. Bir diyete başladığınızda bu diyetin başlangıcından itibaren bebeğiniz günde 4’ten fazla sulu dışkılama yapıyorsa bu diyetin bebeğinize uygun olmadığını gösterecektir ve doktorunuzun da önerisi ile bu diyet değiştirilmelidir.

Eğer bebekler doğumundan itibaren ilk 3 haftada anne sütü ile besleniyorlarsa normal durumda her gün dışkılama olmalıdır. Bebeğin dışkılama sayısı artarsa muhtemelen ishali vardır. Bebeğiniz emmeye isteksiz, hasta görünümlü ve ateşli olabilir. Unutmayın ki anne diyetindeki kola, kahve ve bitkisel çaylar barsak hareketlerini arttırabilir. Bebek ishal olursa daha sık aralarla emzirin.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ