Sağlık

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? (Doğal Yöntem)

Bel ağrısı, dünya genelinde baş ağrısından sonra en sık karşılaşılan sağlık sorunudur. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ağrı, gündelik işlerin aksamasına da sebep olmaktadır. Çoğu zaman dikkat edilmeyip göz ardı edilse de bu ağrının temelinde ciddi sağlık problemleri yer alabilmektedir. Uzun süre devam eden bel ağrıları için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Bel Ağrısının Altında Yatan Sebepler

Bel ağrısının sebepleri; bel problemleri, vücuttaki dengesizlikler, iltihap oluşumu ana başlıklarında toplanabilir. Bel problemlerinde; kemik kırılmaları, eklem yaralanmalı ya da beldeki disklerde oluşan kesikler nedeni ile bel ağrısı hissedilir. Bu ağrılar genelde bir düşme sonrasında hissedilmeye başlar. Bu durumlarda hasta zaman geçirmeden bir doktora başvurmalıdır. Vücut dengesizlikleri ise genelde fazla kilolar, karın şişliği ya da hamilelik gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bel’e normalden fazla ağırlığın binmesi, kişiye bel ağrısı olarak geri döner. Büyük göğüsler de vücut dengesizliklerine bir örnektir. Göğsün ağırlığı, omurganın duruşunu bozarak, öne doğru eğilmesine neden olur. İltihap oluşumunda ise vücudun diğer kısımlarında meydana gelen hastalıklar sebebi ile belde ağrı hissedilir. Özellikle iç organlarda oluşan taşlar ve idrar yolları enfeksiyonu sebebi ile kişi belinde yoğun bir ağrı hissedebilir. Birçok faktör nedeni ile oluşabilen bel ağrısına iyi gelecek ya da ağrıyı hafifletecek yöntemler bulunmaktadır.

Bel Ağrısı İçin İlaç Tedavisi

Bel ağrısının tedavi şekli kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, en bilindik tedavi yöntemi ilaçlardır. Bir hekim kontrolü ve onayı ile alınan basit ağrı kesiciler hastanın rahatlaması için kullanılabilir. Ağrı kesicinin yanı sıra kas gevşeticiler de bel ağrısı tedavisinde kullanılır. İlaç kullanımının yetersiz geldiği durumlarda kişiye ağrı bantları ve bölgesel enjeksiyonlar da önerilmektedir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Basit Bel Egzersizleri

Özellikle duruş bozukluğu ve kas kökenli bel ağrıları, düzenli yapılan birkaç egzersiz yardımı ile çözüme ulaştırılabilir. Yapılan hareketlerle vücut kaslarını güçlendirirken, uygun bir diyet yardımı ile fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. Bu da kilo sebebi ile ortaya çıkan bel ağrılarını kökten temizleyecektir. Sert bir zemine sırtüstü uzanarak dizlerin sırasıyla göğse kadar çekildiği pozisyon bel ağrısını hafifletecek yöntemler arasındadır. Sırt kaslarını rahatlatmak içinse; emekleme pozisyonu aldıktan sonra, kalça geriye doğru yavaşça itilebilir. Üç saniye gergin halde kaldıktan sonra vücut ilk pozisyonuna geri döndürülür. Omuz ve topukları yere sabitledikten sonra beli birkaç santimetre yukarıya kaldırmak da uygulanabilecek egzersiz yöntemleri arasındadır. Tüm egzersizler, ağrının durumuna göre kesinlikle bir fizik tedavi uzmanı tarafından onaylandıktan sonra yapılmalıdır.

Bel Ağrısı İçin Evde Hazırlanabilen Doğal Yöntemler

İlaç kullanımının tercih edilmediği durumlarda evde hazırlanabilen pratik birkaç yöntem de bel ağrısına iyi gelmektedir. Bu yöntemlerden ilki, lahana yapraklarını kaynattıktan sonra ağrıyan bölgeye bir bez yardımı ile sarmak olacaktır. Lahana, eski çağlardan günümüze kadar doğal bir ağrı kesici olarak kullanılan bir sebzedir. Hindistan cevizi yağı da bel ağrısını hafifletmek için kullanılan doğal malzemelerden biridir. Özellikle iltihap sebebi ile oluşan ağrılarda fayda sağlamaktadır. Isıtılan Hindistan cevizi yağı, ağrının üzerine masaj yapılarak uygulanır. Bel ağrısına iyi gelecek bir içecek olarak papatya çayı önerilmektedir. Tüketiminde aşırıya kaçmadan içilen papatya çayı tüm vücudunuzu rahatlatacak bir etkiye sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı