Bilirkişi Nedir Ve Bilirkişi Nasıl Olunur?

 • Mesut YEŞİLYURT

Uzmanlığı bulunan bir konuda, özel ya da teknik olarak oy vermesi ve görüşünün sözlü, yazılı bir şekilde alınması için başvurulan gerçek, tüzel kişilere denir. Bilirkişi nedir ve bilirkişi nasıl olunur; bilirkişi olmak için öncelikle başvuru yapmanız gerekir.

Adli Bilirkişi Olabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar

Başvuru tarihinde 25 yaşından küçük olmamak gerekir. Bu şart 5271 sayılı CMK’ya göre düzenlendi )

 • Fiil ehliyetine sahip olmak adli bilirkişi olmak için aranan şartlar arasında yer alır. Bilirkişilik yapacağı alanda ise en az 3 yılık bir meslek deneyimine sahip olunması gerekmektedir.
 • Affa uğrayan, ertelenmiş ceza alan kişiler bilirkişi olamaz. Bu suçlar arasında ise devlete karşı işlenen suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, yalan tanıklık yapmak vb.
 • Sanat icrasından yasaklı olmamak, disiplin yönünden ise meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış olmak gerekir.
 • Başka herhangi bir adalet listesinde kayıtlı olmamak gerekir. Meslek mensubu olabilmek adına mevzuat tarafından aranılan şartlara sahip olmak şarttır.

Bilirkişi nedir ve bilirkişi nasıl olunur diye merak eden kişilerin öncelikle adli bilirkişi olabilmek için gerekli olan şartları yerine getirmesi gerekir. Tüzel kişiler sadece 5271 sayılı Ceza Mahkemesi Kanunlarına göre düzenlenecek ceza listesine başvurabilir.  Bilirkişi görevinde bulunmak isteyen kişilerin;

 • İstanbul Adliyesi Resmi Sitesinde bulunan duyurular bölümündeki ilanda yer alan başvuru formunu dikkatlice doldurmalıdır.
 • Daha sonra doldurdukları formun çıktısını alan ve gerekli olan diğer belgeleri toparlayarak İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına başvurmaları gerekir.
 • Bir başkası adına, faksla ya da posta ile yapılan başvurular kesinlikle dikkate alınmaz. Değerlendirmeye alınmaz ve kabul edilemez.

Bilirkişi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Bilirkişi olabilmek adına öncelikle bilirkişi olmak için aranılan şartlara sahip olmanız gerekir. Bilirkişi nedir ve bilirkişi nasıl olunur konusunda bilgi sahibi olan kişiler gerekli olan belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunabilir. Fotoğraf, başvuru formu, TC Kimlik numarası, uzmanlık alanına ait diploma, en az 3 yıllık deneyime sahip olduğuna dair belge vb.

Bir önceki yazımız olan Ahşap Oyma Sanatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI

 • Fatma akşit
  2 hafta önce

  Ben 25 senelik ev kadınıyım bende bilirkişilik yapmak istiyorum bu katagoride ev kadınlarında yer almalı

  0