BüyüteçNet

Bitcoin Basitçe Nedir? (Kripto Para)

En basit haliyle, bitcoin, paranın taşınması ve depolanması için bankalara ihtiyaç duyulmadan, değeri için ‘müstakil’ olacak şekilde tasarlanan tamamen sanal paralardır. Bitcoin’lere sahip olduktan sonra, fiziksel altın paralar gibi davranırlar: bitcoin ticari değere sahiptir.

Bitcoin Nasıl Yapılır?

Teknik detaylara girmeden, bitcoin, blok taşıtı olarak da adlandırılan, tüm onaylanmış işlemlerin sözde ‘bloklar’ olarak dahil edildiği geniş bir kamu muhasebesi üzerinde çalışır. Her blok, sisteme girdiği zaman, doğrulama için kullanıcı bilgisayar ağı üzerinden işlem yapılır. Bu şekilde, tüm kullanıcılar, her birinin aynı parayı iki kez harcadığı çalma ve çift harcamaları önleyen her işlemden haberdardır.

Bireylerin çevrimiçi olarak bitcoin kazanabilecekleri çeşitli yollar vardır. Ne yazık ki, gerçek hayatta olduğu gibi, bitcoin elde etmede de kolay bir yol yoktur. Bitcoin’i çevrimiçi kazanmanın herhangi bir yolu için zamanınız veya bilginiz veya bilgisayarınızın işlem gücü gibi unsurlarla, değişim karşılığında bir bedel gerektirir. Bitcoin elde etmede, satın alıp değerinin yükselmesini bekleme veya bitcon kazımı gibi yollar bulunmaktadır.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin’lerinizi çevrimiçi mal veya hizmet satın almak için kullanabilir veya bunları uzaklaştırabilir ve değerlerinin yıllar içinde artacağını umabilirsiniz.

Bitcoin ile ilgili en iyi şey, devlet müdahalesinden uzak olmasıdır, bu da döviz kurları ve ekstra ücretlerle uğraşmadan uluslararası anlaşmaları halledebileceğiniz anlamına gelir.

Bitcoinler Nelerdir?

Bitcoin, var olan ilk kripto para birimiydi, o zamandan bu yana yaratılan tüm dijital para birimleri altcoin veya alternatif para biçiminde isimlendirilir. Litecoin, Peercoin, Feathercoin, Ethereum ve diğer paralar bitcoin değil hepsi altcoin olarak adlandırılır.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin’i kullanmadan önce bir bitcoin cüzdanı almanız gerekir. Çok sayıda bitcoin cüzdanı arasından seçim yapılabilir, ancak yeni başlanmışsa daha kullanıcı dostu ve güvenilir cüzdanlardan birinin kullanılması önerilir. Bitcoin cüzdanı aldıktan sonra, satın alınan ya da edinilen bitcoinleri bu cüzdana eklemek gerekir. Daha sonra bu cüzdan üzerinden bitcoinler kullanılabilir.

Günümüzde bir çok firma bitcoin üzerinden alış-veriş imkanı sağlamaktadır. Edinilen bitcoinler bu firmalarla alış-verişte kullanılabileceği gibi, bitcoinleri gerçek paraya dönüştüren sistemlerde çevrimiçi olarak mevcuttur. Yani bitcoinler gerçek paraya dönüştürülerek de kullanılabilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ