Eğitim

Biyom Nedir? Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İklim şartları, bitki örtüsü aynı koşullara sahip olan alanlar biyom olarak adlandırılır. Biyomların üzerinde barındırdığı bitki ve hayvan türleri çeşitlilik gösterir. Biyom, coğrafyanın canlıları ve yaşanılan toprakları araştırması esnasında ele aldığı bilgileri iyi çözümleyebilmesi için yaptığı gruplandırmalardan en çok ilgilendiği türdür.
Biyom nedir? Sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra biyomların çeşitlerini ve özelliklerini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Biyomlar iki çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi Karasal, diğeri ise Sucul biyomlardır.

Karasal Biyomların özellikleri nedir? 2dj2y3r
Karasal biyomları 3 bölüme ayırabiliriz. Bunlar diğer biyom türlerine göre en çok araştırılan biyomlardır.

1. Orman Biyomları:

a) Tropikal Yağmur Ormanları: Dünya üstünde çok fazla orman türü vardır. Orman biyomları içerisinde en önemli yeri Tropikal yağmurlar almaktadır. Tropikal yağmur ormanlarında tüm bir yıl boyunca nem ve sıcaklık yüksektir. Canlılar için önemli iki madde olan su ve bitki örtüsü bakımından bu biyom zengin olduğu için en çok canlı tropikal yağmur ormanları biyomunda yaşar. Bu biyomun geniş, kahverengi renkli, kalın yapraklara sahip ve hep yeşil olan bitki örtüsüne sahip olduğunu görürüz. Barındırdığı hayvanlardan bazıları yarasa, yılan, deve kuşu, bizon, sırtlan maymun, timsah ve kuştur.

b) Ilıman Bölge Yaprak Döken Ormanlar: Kendi içerisinde çeşitlere ayrıldığını gördüğümüz bu biyomun bir diğer kolu olarak Ilıman Bölge Ormanları’nı gösterebiliriz.
Orta enlemde yer aldığından dolayı yağış oranı diğer biyomlara göre daha yüksektir. Ilıman bölge ormanlarında yaşanan kışlar, bu bölgenin ağaçlarının yapraklarını dökmesine neden olmaktadır. Ilıman Bölge ormanları biyomunun en meşhur bitkileri kestane, ıhlamur, ceviz ve meşe olarak bilinmektedir.
Ilıman Bölge Ormanlarında tilki, sincap, bizon, antilop, kanguru, bufalo geyik, ayı, sürüngenler gibi hayvanların yaşadığını söyleyebiliriz.

c) İğne yapraklı Ormanlar: Kuzey Yarım kürede yer aldığından dolayı kar ve don olaylarının çok sık yaşandığı biyomlardır. İğne yapraklı ve kozalaklı olan bu bitkiler soğuktan zarar görmezler. İlk aklımıza gelen çam, ladin ve köknar gibi ağaçlar bunların başında gelmektedir.

2. Çöl Biyomları:
Çöl biyomlarında yağışlar belli zamanlarda görülür. Bu nedenle bitki örtüsü bakımından fakirdir. Sıcaklıkları fazla olmasına rağmen, geceleri ise soğuk hissedilmektedir. Suyun az olması nedeniyle susuzluğa dayanan bitkiler yetişir. Çöl biyomlarında kaktüsler ile deve, yarasa, karınca, akrep ve sürüngen hayvanlar yaşamaktadır.

3. Ilıman Bölge Çayır Ormanları:
Bu biyomda yaşanan sıcaklıklar çöl oluşturacak kadar yoğun olmadığı gibi, yağmurları da ormanları oluşturacak kadar fazla değildir. Ancak soğuğu bitkilere zarar vermez. Yazları ılıman, kışları daha sert geçmektedir. Topraklarında humus miktarının fazla olması nedeniyle baklagil ve buğdaygiller gibi tarım alanlarına elverişlidir. Bu biyomda keçi, koyun, serçe ve otçul hayvanlar çok sayıda yaşarlar.

Su Biyomları özellikleri nedir?
Dünyanın geniş bir alanına yayılmış olan su ile kaplı alanlarda çeşitli canlıların yaşadığı alanlardır. Tuz oranı az olan göl ve akarsular gibi Tatlı su ve % 3’ten fazla tuz oranına sahip deniz, okyanus gibi Tuzlu su Biyomları olarak iki çeşittir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı