Sağlık

Bulaşıcı hastalıklar nelerdir?

Bu hastalıklar geçmişten günümüze kadar birçok insanımızı kaybetmemize neden olmuştur. Filmlere, kitaplara konu olan çok sayıda bulaşıcı hastalıklarla ilgili hikayeleri mutlaka duymuşuzdur.
Enfeksiyondan kaynaklı hastalıkları yaşayan bir kişiyle kurulacak temaslar sonucunda bulaşma ihtimalini göz önünde bulundururuz. Bu nedenle enfeksiyon hastalıkları olarak da bilinen virüs, bakteri ve mantarlardan oluşan bulaşıcı hastalıklar insanlardan, hayvanlardan, topraktan geçebilmektedir.
Bulaşıcı hastalıkların başında grip, hepatit, kızamık, verem, su çiçeği, gonore gelmektedir. En ciddi olanı ise anofel adı verilen sivrisineklerin insanlara bulaştırdığı sıtma hastalığıdır.

Bulaşıcı hastalıklar kimlere, nasıl bulaşır?bulasici-hastaliklar-ve-korunma-yollari-gr9SXZeGv
Çevremizde bu hastalıkları yaşayan kişilerle ten temasından, kan yoluyla temastan, cinsel temastan, özel eşyaların paylaşımından kaçınmalıyız. Tifo, tifüs, kolera gibi suyla bulaşacak hastalıklardan ise meyvelerimizi ve yiyeceklerimizi yıkarken dikkatli olmalıyız. Nefes yoluyla geçebilen bu mikroplara karşı hapşurma, tükürük, öksürük esnasında önce havaya dağılacağından solunum yollarımızı ve derimizi korumalıyız.
Hastalığa yakalanma riski yüksek olanlar öncelikle yeni doğmuş olan bebeklerdir. Çünkü anne karnından itibaren bulaşıcı hastalıklardan etkilenmeye başlarlar. Ailenizde ve yakın çevrenizde bulaşıcı hastalıkları olanlardan uzak durmadığınız takdirde tehdit altındasınız demektir. Yaşlı, yatalak, kanser gibi bağışıklık sistemleri bitmiş halde olanlar da riskli gruplar içerisinde yer almaktadır.

Bulaşıcı hastalıklar nasıl belli olur?
Bulaşıcı hastalıklar kendisini ateş, halsizlik, iştah kaybı, baş ve uzuv ağrıları olarak belli etmektedir. Özellikle çocuklarda görülen kızamık, su çiçeği, kızamıkçık gibi hastalıklarda ise bu şikayetleri deri döküntüleri takip etmektedir. Hepatit hastalıklarının da bulaşıcı olduğunu belirttik. Belirtilerinde ise yaygın olarak ishal görülmektedir. Bu şikayetleri yaşayan bir kişi vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Evde uygulanmaya çalışılan yanlış tedaviler hastalığın seyrinin kötüleşmesine neden olabilir.

Bulaşıcı hastalıklardan nasıl korunuruz?
Gerekli tedbirler ve tedaviler zamanında uygulanmazsa hastalığın boyutları oldukça ciddi seviyelere çıkar. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklara karşı korunma yöntemlerini uygulamalıyız. Bunlardan başında düzenli olarak bebeklikten itibaren uygulanan aşıların tam olarak yaptırılması gelmektedir. Bu sayede vücut direncini kaybetmez, bağışıklığını korur. Dengeli beslenen ve temizliğine gereken özeni gösteren bir kişinin bu hastalıklara yakalanma ihtimali oldukça düşüktür.
Etrafımızda bulaşıcı hastalığı olduğunu bildiğimiz kişilerin özel eşyalarını kullanmamalıyız. Karşımızdaki kişinin bu hastalıklardan birisine sahip olduğunu her zaman bilemeyiz. Bu nedenle genel olarak bulaşıcı hastalığı olma ihtimalini göz önünde bulundurarak tokalaşmak, öpüşmek ve cinsel olarak yakınlaşmak gibi davranışları yapmamalıyız. Özellikle hamilelik dönemlerinde, yaşlılık ve bağışıklık sistemini güçsüz hale getiren hastalıkları yaşarken bu uyarılarımızı dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Bulaşıcı hastalıklardan nasıl tedavi oluruz?
Bulaşıcı hastalıkların tedavisi için alınacak ilaçlar için öncelikle mikrobun çeşitini bilmek gerekir. Mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve uygun tedavi yöntemini belirlemesi için gerekli olan tahlilleri yaptırmalısınız. Virüsün dışında bir mikroptan oluşmuş ise genellikle antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Mikrobu teşhis etme aşamasında ve tedaviye geçiş sürecinde doktorunuzun tavsiyelerinden başka bir yöntem denemeyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı