BüyüteçNet

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir?

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yaşamını sürdüren ve en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alan Cahit Sıtkı Tarancı edebiyat konusunda büyük katkıları mevcuttur. 4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır da doğmuştur ve Terazi burcudur.

Eğitim hayatına başladığı ilk okul bilinmemektedir fakat liseye Fransız Saint Joseph Lisesinde lise hayatına başlamıştır. Fakat burada kısa bir süre eğitim hayatına devam ettikten sonra Galatasaray lisesine geçiş yapmıştır. Okulda gördüğü Fransızca dil eğitimi onda büyük bir edebi bilgi birikimine sebep olmuş ve edebiyata ilgi duymasını sağlamıştır.

cahit-sitki-bustuDaha lise çağında başlayan şiire karşı eğilimi okuduğu kitaplar ile daha da artmış, şiire ve şairliğe içinde ki yazarı keşfetmiştir. İlk şiirini ise Akademi dergisinde ve önemli isimlerden birine sahip olan markalaşmış dergi olan Servet-i Fünun dergisidir. Yayınlanan bu şiirinden sonra önemi daha da artmıştır. Yedi Meşaleci ve Cumhuriyet döneminin etkili isimlerinden biri olan Ziya Osman saba ile tanışma fırsatı bulmuştur. Bu tanışma ilerleyen zamanlarda dostluğa kadar ilerlemiş ve edebiyat hakkında güzel paylaşımlar sunmuşlardır.

Okul yaşamı sürekli çetrefilli geçen yazar, 1930 yılında Mülkiye Mektebinde eğitim hayatına devam etmiştir. Fakat sebebi bilinmeyen bir nedenle kısa bir zaman sonra okuldan atılarak Yüksek Ticaret Okulunda eğitim hayatına devem etmiştir. Okul hayatı zamanında Sümerbank’ın memurluk sınavını kazanarak, eğitim hayatına son vererek memuriyet hayatına atılır. Fakat memuriyet de onu tatmin etmeyecektir. Hayatını şiire adayan ve şiir sayesinde mutluluğu elde ettiğini düşünen Cahit Sıtkı Tarancı memurluktan da istifa eder. Kısa süre içerisinde Cumhuriyet Gazetesinde yazarlığa başlayarak gazete de öyküler yayınlamaya başlar. Gazete de ki önemli ve etkili isimler sayesinde Paris’e Üniversite eğitimi için gönderilir, hem çalışır hem de eğitimine devam eder. Radyo da spikerlik yapmakta olan Cahit Sıtkı II.Dünya savaşının başlaması ile Paris’i terk etmek zorunda kalır. Bunun ardından hemen Türkiye’ye dönerek askerlik vazifesini yerine getirir. Gördüğü Fransızca eğitim ve Paris de geçirdiği yılların tecrübesi ile bir süre tercümanlık yapar. Bu sıra da hala şiirler yazmaktadır. İlk önemli ödülünü CHP Şiir ödülü ile “Yaş Otuz Beş” ile katıldığı şiiri ile 1946 yılında almıştır. Bu aldığı ödül sayesinde tanınmışlığı artar ve günümüze dek gelen şiirleri kaleme almaya devam eder.

Cahit Sıtkı Tarancı Evlilik Haberi

Cahit Sıtkı Evlilik Haberi

1951 yılında ise dünya evine girerek şairlik yapan Cavidan Tınaz ile yaşamını birleştirir. Güzel bir evlilik hayatı süren çift kısa bir zaman sonra üzücü bir sağlık sorunu yaşar. Cahit Sıtkı Tarancı, bir anda kriz geçirir ve bu geçirdiği kriz esnasında yaşanan olaylar yüzünden felç geçirerek yaşamı artık kötü günlerle yüzleşmekte geçer. Bir çok hastane de tedavi gördükten sonra Devletin özel teşfiği ile Viyanaya götürülerek tedavi edilmesi sağlanır. Ama tüm tedaviler etkisiz kalır, evliliğinin beşinci yılında 12 Ekim 1956 yılında Dünya hayatına veda eder. Sonsuzluğa uğurlanan şairin bir çok eseri bulunmaktadır. Diyarbakır da bulunan evi şuanda müze olarak ziyaretçilerin beğenisine açılmıştır.

Şiirleri
Ömrümde Sükût (1933)
Otuz Beş Yaş (1946)
Düşten Güzel (1952)
Sonrası (1957)

Cahit Sıtkı’nın ölümünden sonra Yayınlanan Eserleri;

Ziya’ya Mektuplar
Gün Eksilmesin Penceremden( Öykülerinin derlemesi)

Cahit Sıtkı Tarancıdan bir şiir…

Müze Olarak Açılan Evi

Müze Olarak Açılan Evi

Abbas

Haydi Abbas, vakit tamam;
Akşam diyordun işte oldu akşam.
Kur bakalım çilingir soframızı;
Dinsin artık bu kalb ağrısı.
Şu ağacın gölgesinde olsun;
Tam kenarında havuzun.
Aya haber sal çıksın bu gece;
Görünsün şöyle gönlümce.
Bas kırbacı sihirli seccadeye,
Göster hükmettiğini mesafeye
Ve zamana.
Katıp tozu dumana,
Var git,
Böyle ferman etti Cahit,
Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş’tan;
Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan.

 

Yazar: Aziz Selim YILDIZ


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aziz Selim dedi ki:

    cahit sıktının şiirlerini severek okuyorum tavsiye ederim herkese.

BİR YORUM YAZ