Çalışma ortamlarında yanlış kullanılan renkler ve fazla eşya kullanımı çalışma zamanında odaklanma konusunda olumsuz etkiler yaratabilir. Masanın görüş alanı ve çalışırken görülen duvar rengi en önemli detaylar arasındadır. Renk tercihinde çalışma ortamlarında dikkat çekici renklerin kullanılmaması gerekir. Özellikle kırmızı renk dikkat çeken ve dikkat dağınıklığı yaratan bir renk olduğundan çalışma alanlarında, iş yerlerinde kullanılmamalıdır. Aynı zamanda yeşilin baskın ve dikkat çekici olan tonları da iştah arttırıcı özelliği nedeniyle çalışma ortamlarında kullanılmamalıdır.

Kahve renginin koyu tonları da bir o kadar ortamda boğucu etki yaratır. Kişiyi rahatsız eden özelliği nedeniyle çalışırken kişinin odaklanma sıkıntısı yaşamasına neden olur. Çalışma Ortamında Kullanılması Gereken Renkler Çalışma masasında veya görüş alanında olan duvarda siyah, sarı veya gri renklerde detaylar bulunmalıdır. Siyah yoğunlaşmayı, adapte olmayı sağlayan etkisi ile bilinir. Karanlık olan ortamlarda kişinin sağ beyni hareketlenir. Duvarlarda siyah şeritlerin kullanımı odaklanma konusunda yardımcı olacak bir etkendir. Yalnız sadece siyah rengin kullanımı da belli bir süre sonra kişi de uyku hali yaratabilir. Bu nedenle siyahın yanında yumuşatma amaçlı gri tonları tercih edilebilir. Ve bu renklerin yanında sarı renk kullanımı da dikkat toplayıcı etkisiyle yardımcı olur. Bu 3 rengin kullanımının yanı sıra çevrede dikkati dağıtacak poster, resim gibi öğeler bulunmamalıdır.

Mümkünse çalışma masası pencere önünde veya soldan gün ışığı gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Doğal olan sarı gün ışığı rengi kişinin rahatlamasında etkilidir. Bu nedenle yapay ışık yerine çalışma ortamlarında gün ışığından üst düzeyde faydalanmak çok önemlidir. Çalışma Ortamlarında Kullanılan Diğer Elemanlar Çalışma ortamlarının dekorasyonunda en çok kullanılan elemanlardan biri de masa lambalarıdır. Çalışırken yoğunlaşmak, odaklanmayı sağlamak ve bazı dış unsurların çeldiriciliğini önlemek için masa lambası kullanılır. Kullanılacak masa lambası masanın oranına göre seçilmelidir. Çok yer kaplamalı, çalışırken dikkat dağıtacak renk ve büyüklükte olmamalıdır. Der çalışırken kişilerin müzik dinlemesi yanlış bir düşünce olarak değerlendirilse de işitsel uyarıcıların yönlendirmesi adına yararlı olduğu pek çok araştırmacı tarafından saptanmıştır. Kullanılacak çalışma masa ve sandalyesinin orantısına dikkat edilmelidir. Ergonomik ve uygun ölçülerde tercih edilmelidir. Rahatsız edici sandalye veya ölçü olarak birbirine uygun olmayan masa ve sandalye neticesinde çalışma süresi çok fazla uzun tutulamaz.

Yazar:  Ezgi ŞEKER

  • Mesut YEŞİLYURT

Çalışma Ortamlarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI