BüyüteçNet

Çelik Para Kasası Üretimi

Çelik Para Kasası Üretimi

Tarihte bilinen ilk banka kasaları demir levhalar ile güçlendirilmiş tahtaların bir araya getirilmesi ile oluşturuluyordu. Hırsızların bunları açması oldukça kolaydı. Parçalayarak açılan kasaların güvenliği oldukça zayıf tutulmaktaydı. Bundan sonraki süreçte, çelik para kasası üretimi öncesinde saf demirden kasalar imal edilmeye başlandı. Bu demir kasaların açılması da ilkine oranla zor olmasına rağmen çok uzun sürmedi.

Çelik para kasası üretimi, ustalık isteyen ve teknolojik aletleri gerektiren bir dizi işlemlerin ardından sonlanmaktadır. Yaklaşık 3,5 cm kalınlığındaki çelik levhaların işlenmesi ile çelik kasa üretimi başlamaktadır. Özel olarak tasarlanmış oksijen ya da gaz destekli makineler ile çelik levhalar belirli bir hız ile kesilmektedir. Ölçülere uygun kesilen levhalar tabakadan büyük mıknatıslar yardımı ile alınır ve bir yerde toplanır. Çelik para kasası üretimi için bu ilk aşamadaki ölçüm işlemi hassasiyetle yapılmalıdır. Bu işlemde yapılacak hataları telafi etmeye kalktığımızda kasa güvenliğini etkileyen sorunlar ortaya koyabiliriz.

Gövde levhalarının bir araya getirilmesinde, imal edilecek çelik kasanın boyutlarına sadık kalmak için özel mengeneler kullanılmaktadır. Birleştirilme esnasında yapılacak hatalar kapak ve kilit mekanizmasının doğru oturmasına engel olacaktır.

Çelik para kasası üretimi için önemli bir basamak da kaynak aşamasıdır. Gövdenin levhalarını birleştirirken doğru kaynak yöntemini seçmek gerekir. MIG kaynağı ile yapılan paslanmaz çelik bağlantıları en güvenilir kaynak yöntemlerindendir. Çelik para kasası üretimi için kullanılan MIG kaynak yönteminin de inceliklerine uygun hareket etmek gerekir zira gövde birleştirilmesi sırasında yapılacak hatalar sebebiyle kasanın saldırılara karşı mukavemeti de zayıf olacaktır. Gövdenin kaynatılmasından sonra sağlamlaştırılması için isteğe bağlı olarak çelik çubuklar ile desteklenmesi işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Bu destek sayesinde daha güvenli bir çelik kasa elde edilmiş olur.

Kasa Üretiminde Aşamalar

Çelik para kasası üretimi için hareketli parçaların yani kapağı oluşturan parçaların üretimi de titizlik gerektiren bir sıralama istemektedir. Hırsızların daha çok kapak üzerinde çalışması, bu parçaların kalitesini ve güvenirliliğini de zorunlu hale getirmiştir. Yüksek mukavemete dayalı demir çubukların özel makinelerde işlenmesi ile kasanın hareketli parçaları imal edilmektedir.

Gövdenin tek parça görünümü ve boya işlemi için kasada yapılan özel kaynakların düz hale getirilmesi sağlanmalıdır. Bazı özel kasalar için çelik levhaların arasında özel dolgu maddesine sahip beton alaşımlar da uygulanabilmektedir. Bu sayede kasaya yapılacak matkap, oksijen kaynağı vb. uygulamalar büyük oranda bertaraf edilmiş olacaktır.

Kasanın gövde ve kapak bölümlerinin montaj işlemi bittikten sonra çelik para kasası üretimi için yeni bir alan olan boyama bölümüne geçilir. Boyama bölümünde astar dâhil üç kat boya uygulaması yapılır. Bu boya uygulaması istenilen renkte olabilir. Boyanın kaliteli olması nem, sıcak vb. dış etkenlerden çelik levhaları koruması adına önemli olduğu gibi dekoratif duruş için de gereklidir.  Bu sebeple genellikle elektrostatik toz boya kullanılmaktadır.

Çelik para kasası üretimi için son aşama kilit sisteminin montajı aşamasıdır. Bu aşama kasa üretiminin en önemli basamaklarından birini oluşturur. Bu basamağın önemli oluşu, kasa saldırılarında genellikle kapağı açma, bunun için de kilit mekanizmasını devre dışı bırakma hedefine uygun metotların kullanılmasından kaynaklanır.  Tercihe göre mekanik ya da elektronik kilit mekanizması ile donatılabilen çelik para kasaları istenildiğinde birden fazla kilitleme mekanizmasını da kullanabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde parmak izi okuyucu, retina tarayıcı, sayısal şifre  vb. metotlarla mekanizmanın harekete geçirilmesi mümkündür. İsteğe bağlı olarak çelik kasalarda hem elektronik hem de mekanik sistemin entegreli çalışması güvenlik derecesinin artırılmasını sağlamıştır.

Çelik para kasası üretimi için kullanılan malzemenin ve işçiliğin önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmeliyiz. Kalitesi düşük, standartların altında malzemeler ile üretilen çelik kasaların istenilen güveni vermeyeceği ortadadır. Aynı zamanda çok kaliteli malzemelere sahip olsa da yeterli işçilik kalitesine sahip olmayan çelik kasalar da aynı güvensizlik kategorisinde değerlendirilmektedir.

Ayrıca firmamızda çelik dolap üretimi de yapılmaktadır.

https://www.gokerler.com.tr/kategori/celik-personel-soyunma-dolabi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ