Sağlık

Çiftlerin Tüp Bebek Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce başladıktan sonra eşlerin birbirilerine karşı sorumlukları en üst düzeydedir. Bu süreçler çiftler için oldukça zorlu ve sıkıntılı geçebilir. Eşlerin birbirlerine karşı duygusal ve manevi destek olmaları tüp bebek tedavisi sürecini kolaylaştırır.

Tüp bebek tedavisi süresince eşlerin birbirlerine olan desteği evlilik bağını da kuvvetlendirecektir.

Çocuk sahibi olamama problemi yalnızca erkek veya yalnızca kadına has bir sorun değildir. Çiftlerde bu problem iki eşin aile problemidir. Bu problem karşılıklı manevi ve duygusal destek ile aşılmalı, eşler birbirini bu süreç içerisinde yıpratmaktan kaçınmalıdır.

Hem erkeğin hem de kadının katılımıyla, fedakârlığıyla, özverisi ile bu problem mutlu bir sonuca ulaşılmış olarak çözülecektir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce;

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan araştırmalar çiftlerin ortak çalışması olmalıdır. Tüp bebek merkezi araştırması, ilgili dokümanların okunması, doktor görüşmeleri gibi aşamalara çiftler birlikte katılım göstermelidirler. Böylelikle eşler birbirine destek olurlar.

Bu süreçte erkek ve kadının sürece olan hassasiyeti, tepkisi farklılıklar gösterebilir. Erkek bazı zamanlarda konuşmama eğilimi gösterirken bu tavır ve hareket kadın tarafından sürece ya da tedaviye ilgisiz, alakasız olduğu hissine kapılmasına neden olur.

Tedavi sürecinden önce evlilikte yaşanan en küçük bir problem dahi tüp bebek tedavisi sürecine dâhil edilmemesi eşlerin daha ciddi sorunlar yaşamasını önlemek için son derece önemlidir.

Erkekte kadının olayı fazla abarttığı, mübalağa ettiği ve büyüttüğü hissine kapılarak tepkilerini dışa vurabilirler.

Tüp bebek tedavisi yöntemi ile bebek sahibi olmaya çalışan çiftler bir başka deyiş ile normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başlandığı andan itibaren cinsel hayatın bir anlamı olmadığı yönünde kanaat geliştirmeye başlarlar. Hâlbuki cinsel hayatın düzeni sadece bebek yapmak için kurulmaz. Cinsel hayat eşleri birbirine yaklaştıran ve birlikteliğe, evliliğe keyif katan bir etkinliktir.

Tüm bu süreçler tüp bebek tedavisine başlamadan önce eşlerin birbirine anlayışlı, hoş görülü, hassasiyetli ve duyarlı davranması ile kolaylıkla aşılabilir.

Çiftlerin Tüp Bebek Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Tüp Bebek tedavisine başladıktan sonra;

Tüp bebek tedavisine başladıktan sonra eşler normal yaşantılarına devam etmekle birlikte, beraber yapmaktan keyif aldıkları etkinlikleri daha sık yaparak birbirlerine destek olmalıdırlar. Birlikte sinemaya, tiyatroya gitmek, sık sık dolaşmaya veya gezintiye çıkmak. Hafta sonları küçük tatiller yapmak sürecin stresini azaltacağı gibi eşlerin de birlikte kaliteli vakit geçirmesine olanak tanıyacaktır.

Tüp bebek tedavisine başlamış olmak hayattan ve hayatın zevklerinden uzak kalmak anlamı taşımaz. Eşler birlikte kaliteli vakitler geçirerek hem birbirlerine çocuksuz da mutlu olabildiklerini gösterir hem de başarılı bir tüp bebek tedavisi sonucunda doğacak çocuklarının mutlu bir aile de büyütecekleri umudunu verir.

Tüp bebek tedavisi için gereken doktor kontrollerine eşler birlikte gitmelidir. Bu kontrollere birlikte gitmek hem kadının hem de erkeğin birlikteliğe ne kadar önem verdiğinin göstergesidir.

Olumsuz düşüncelerden eşler birbirini uzak tutmalıdır. Akla gelen veya gelebilecek olumsuz düşünceleri derhal terk etmeli ve daha olumlu, daha umutlu, daha ümitli düşüncelerle zihinlerini meşgul etmelidirler.

Tüp bebek tedavisi ile sahip olunamayan çocuk ihtimali de göz önünde bulundurulmalı ancak bunun bir olumsuz düşünce olarak eşi ya da süreci etkilemesine asla müsaade edilmemelidir.

Tüp bebek sahibi olmaya çalışan anne eğer bir çalışan ise erkek, eşine çalışma hayatında da destek olmalıdır. Erkek tedaviyi ve tedavi sürecini genel olarak iş yerindeki mesai arkadaşları ile paylaşmama eğilimi gösterse de kadın mesai arkadaşlarını kendine yakın görür ve tüm süreci arkadaşları ile paylaşır. Bu nokta kadının mesai arkadaşları bilmeyerek de olsa olumsuz bir fikir beyanında bulunursa erkeğin bu nokta da eşine destek olması son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı