Cilt Bakımı Adımları Nasıl Olmalıdır?

  • Mesut YEŞİLYURT

Cilt bakımı olmaksızın sağlıklı bir görünüme sahip olmak ve ilerleyen zaman diliminde yaşlanmaları geciktirmek sizin için oldukça zor olacaktır. Dilerseniz adım adım cilt bakımını öğrenmek için şu listeye göz atabilirsiniz;

  • Cildinizde makyaj varsa öncelikle bir misel su ile çıkarmalısınız. Kullandığınız misel suyun çift fazlı olması kalıcı ürünlerin daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Cildinizi makyajdan arındırdıktan sonra yıkama işlemlerine geçmelisiniz. Yağlı cilde sahip olan kişiler daha çok jel temizleyicileri tercih etmelidir. Kuru ciltli kişiler ise krem olan ürünleri tercih etmelidir.
  • Cildinizi jel ile yıkamış olsanız bile bazı makyaj ya da kir kalıntıları cildinizde bulunuyor olabilir. Tonik işte bu noktada sürece dahil olmaktadır.

Cilt bakımı adımları nasıl olmalıdır sorusunun yanıtı bu liste içerisinde oldukça net bir şekilde verilmektedir. Herhangi bir adım size fazla ya da eksik geliyor ise atlayabilir ya da eklemelerde bulunabilirsiniz.

Cilt Bakımının Olmazsa Olmazı Nemlendirme

Cilt bakımı adımları nasıl olmalıdır konu başlığı altında yadsınamaz bir yere sahip olan nemlendirme aşaması atlanırsa erken yaşlanmaya bile sebep olabilmektedir. Özellikle göz çevresinin ve yüzün nemlendirilmesi kırışıklıkların daha geç ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Nemlendirici uygularken gelişigüzel hareketler ile değil bunun tam aksine tampon hareketler ile ürünü yedire yedire uygulamalısınız.

Peeling Konusunda Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Cilt bakımı adımları nasıl olmalıdır sorusuna ek olarak peeling konusunda da sık sık sorular gelmektedir. Peeling cildi fazla kirden ve yağdan arındıran bir adımdır. Peeling yaparken kullandığınız ürünün mutlaka çok kaliteli olması gerekmektedir. Sert ve büyük partiküllü ürünler kullanıldığı zaman cildinizde çizikler meydana gelebilmektedir. Tam da bu nedenle peeling her gün değil ancak haftada bir gün uygulandığı zaman verimli olabilecek bakım adımlarından bir tanesidir.

Bu uygulama sırasında ılık su ile durulama gerçekleştirmelisiniz. Hemen akabinde siyah nokta bandı kullanırsanız muhteşem bir temizlik ile karşı karşıya kalacak ve hatta burnunuzdaki bütün siyah noktalarda kurtulabileceksiniz. Kullandığınız ürün içerisinde alkol ve parfüm bulundurmamalıdır. Bu ürünler hem kuruluğa hem de hassasiyete sebep olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yağ Yakıcı Bitki Çayları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI