Sağlık

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir? (Güncel Bilgi)

En çok görülen kanser türlerinden birisi olan cilt kanseri bağışıklık sisteminin zayıflığından yararlanarak ortaya çıkmaktadır. Hayati bir tehlike çok nadiren görülmektedir. Cilt hücrelerinde görülen büyümelerin kontrol altına alınamamasıyla kanserli tabakalar meydana gelmektedir. Çoğunlukla boyun ve yüz bölgemizde oluşur.Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Cilt kanseri yaşanmasında etkili olan bazı faktörler vardır. Bunları özetleyecek olursak;

1. Güneş ışığına ve her türlü yapay ışığa çok uzun süre maruz kalmak cilt kanserinin temel düşmanıdır. Bu nedenle güneşlenmek ve bronzlaşmak cilt kanseri riskini kat kat arttırmaktadır. SPF değeri yüksek güneş kremleri kullanmak önlem almak açısından faydalıdır. Bu kremleri cildinizde ince bir tabaka halinde sürüldüğünde, cildinize zarar verecek olan UVA ve UVB ışınlarına karşı kalkan görevi görmektedir.

2. Ciltte geçmeyen yara ve yanık izlerinin bulunması, radyoterapi almış olmaktan kaynaklı zararlı ışınlardan kaynaklı cilt kanserlerine yakalanmaktayız. Açık tenli ve renkli gözlere sahip olanlarda bu hücrelerin oluşumu daha hızlıdır.

3. HPV virüsünün neden olduğu genital bölge siğilleri cilt kanserine çevrilebilir.

4. Sedef hastalığından dolayı ilaç kullanıyorsanız genç yaşlardan itibaren cilt kanserine yakalanma riskini oldukça fazladır.

5. Cildinizde çok sayıda çil veya ben varsa, ya da ailenizden birisi böyle bir rahatsızlık atlatmışsa belirtileri daha ince eleyip sık dokumalısınız.

6. Bu lezyonların, lekelerin ve bezelerin şekillerinde büyüme varsa, renkleri değişiyorsa, koyu bir hal alıyorsa cilt kanseri belirtileri gösteriyor olabilir.

Bu tür şikayetler başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Teşhisin konması ve bir an evvel tedaviye başlanması için uzman bir cilt doktoruna muayene olmalısınız.

Cilt Kanseri türleri ve belirtileri nelerdir? 

Cilt Kanseri türleri üçe ayrılmaktadır.

Bazal Hücreli Kanserler: Cildimizin en dış kısmında yer alan epidermis tabakasında oluşan kanserli hücreler bazal hücreli kanserler olarak adlandırılır. Bu kanser türünün bazı özellikleri vardır. Ağır bir ilerleme gösterirler ve yayılma riskleri daha azdır. Ancak yaklaşık beş yıl içinde hastalığın nüksettiği görülmektedir.

1212

Yassı Hücreli Kanserler: Bir diğer cilt kanseri türü ise yassı hücreli kanserlerdir. Epidermis tabakasında bulunan yassı hücrelerde görülmektedir. Melonom olmayan bu kanserlerde yayılmanın lenflere kadar ilerlediğine şahit olunmaktadır.

Melonom Cilt Kanseri: Son olarak melonom cilt kanserinden bahsedebiliriz. Diğer bölgelere yayılma en yaşandığı melonom cilt kanserinde ufak çapta pürüzlü ve renk değişimi olan lezyonlar ortaya çıkar. En tehlikeli cilt kanseri türü melonomdur. Erken teşhis edilmesi ve yayılmadan önlem alınması oldukça önemlidir.
Bu tür lezyonlardan şikayetçi iseniz vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünün. Bazı durumlarda kanserli hücreye dönüşmeden alınma işlemi uygulanmaktadır.

İyi ve kötü huylu olarak yerleşen tümörlerin tedavi altına alınarak izlenmesi gerekmektedir.

Cilt Kanseri tedavisi nedir?

Kanserli cildin tedavisi yapılırken öncelikle tümörlerin özelliklerine bakılmaktadır. Türüne, büyüklüğüne ve bölgesine göre çeşitli müdahaleler yapılmaktadır. Erken teşhiş edilmesi halinde ayakta tedaviler uygulanmaktadır. Geç kalınmış kanserli hücreler büyük çapta cerrahi işlemler ve kemoterapi, radyoterapi gibi ek tedaviler gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı