Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

  • Mesut YEŞİLYURT

Kadınların yorgun oldukları günlerde en sık atladıkları cilt bakım adımlarını başında herhangi bir jel ya da krem ile yıkama işlemi gelmektedir. Özellikle yüzünüzde makyaj varken temizleme adımını atlayarak hayatınıza deva ederseniz sonucun sizin için çok daha kötü olacağını bilmelisiniz. Hatta ertesi sabah yüzünüzde bu durumdan kaynaklanarak çıkmış olan bir sivilce ile bile uyanabilirsiniz.

Cilt temizliği nasıl yapılmalıdır sorusunun en önemli noktası düzenli yapılmasıdır. Tek bir gün bile ihmal edilmesi tüm cildin yapısını bozabilir. Bu nedenle su içmek ya da yemek yemek sizin için ne denli elzem ise cilt temizliği yapmanın da o derece elzemdir.

Jel Temizleyicileri Kullanarak Güne Başlayın

Cilt temizliği nasıl yapılmalıdır sorusunun önemli bir kısmı da temizleyici ürüne karar vermektir. Özellikle cilt tipinize uygun olan temizleyicileri seçtiğinizden emin olmalısınız. Mesela yağlı cilde sahip olan kadınların daha çok jel temizleyicileri tercih etmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde fazla yağdan arındırma adımını tamamlayabilirsiniz.

Jel temizleyiciler hem kolay köpürür hem de cildinizden arındırılması da diğer ürünlere göre çok daha hızlı gerçekleşir. Günlük hayatın temposu içerisinde işlerinizi bu şekilde kolaylaştıracağından da emin olabilirsiniz. Jel temizleyiciler kuru ciltli kişiler tarafından kullanıldığı zaman ciltte büyük bir gerginlik meydana gelebilir. Bu nedenle kuru cilde sahip olan kadınların ya krem ya d yağdan imal edilmiş olan temizleyicileri tercih etmesi önerilmektedir.

Peeling Gerekli Midir?

Cilt temizliği nasıl yapılmalıdır ve peeling gerekli midir sorularının yanıtı bakım rutininizi oluşturacak olan temel faktörlerden bir tanesidir. Siz de seçmiş olduğunuz ürün ile hem cildinizi harika bir hale büründürebilir hem de tüm siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Peeling adımı da akıllıca uygulandığı zaman size bu temizlik süreci içerisinde yardımcı olacaktır. Peeling ile alakalı dikkate almanız gereken noktalar;

  • İçerisinde bulunan partiküller eğer ki sert ise cildiniz hasar görebilir. Yumuşak partiküllü peelingler sizin için daha iyi olacaktır.
  • Ovarak değil daha yavaş ve nazik hareketler ile ürünü uygulamalısınız.
  • Cildinizde yara ya da sivilce varsa kesinlikle peeling kullanmamalısınız.

Bu noktalara dikkat ederek cilt bakı konusunda verimli adımlar atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI